Dyskretny urok SMS-ów

Rozpowszechnienie i częste używanie telefonów komórkowych rodzi wiele obaw co do ich skutków zdrowotnych i psychologicznych. Do tej listy należy teraz doliczyć kolejny problem zaobserwowany wśród amerykańskich nastolatków: zaburzenie w kontaktach z ludźmi, polegające na nadmiernym SMS-owaniu.
Brzmi to dość komicznie, ale statystyki podane przez New York Times wskazują, że problem jest poważny. W ostatnim kwartale 2008 roku amerykańskie nastolatki wysłały i otrzymały średnio 2,272 SMS-y w ciągu miesiąca, czyli 80 SMS-ów dziennie. To ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Tak intensywne pisanie na telefonach komórkowych może prowadzić do kilku negatywnych skutków, m.in. do uszkodzeń i kontuzji dłoni i palców, niedoborów snu spowodowanych ciągłym budzeniem się na sygnał nadejścia wiadomości lub, co najważniejsze, do problemów z osiągnięciem psychicznej dojrzałości i samodzielności umysłowej. 

Poza możliwymi skutkami nadużywania telefonów trzeba się jednak zastanowić nad przyczynami takich zachowań młodzieży. Artykuł sugeruje, że wynikają one z potrzeby kontaktu i „bycia na bieżąco” z rówieśnikami oraz ze strachu, że zostaną zepchnięci na margines, nie będą zaliczani do „paczki”. Temu podobne obawy w okresie dojrzewania są dobrze znane i zawsze były odczuwane przez nastolatków. Dzięki ogromnej dostępności nowoczesnych środków komunikacji potrzeba ta manifestuje się w nowych formach.

Źródło: New York Times

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych