Zielona herbata może pomóc w zapobieganiu zakażeniom HIV

Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu opublikowali wyniki swoich badań nad zieloną herbatą. Jedna z zawartych w niej substancji chemicznych może efektywnie zapobiegać zakażeniom HIV drogą płciową.
To bardzo istotne odkrycie, zważywszy na to, że do zdecydowanej większości współczesnych zakażeń HIV dochodzi właśnie przez kontakty heteroseksualne. Z kolei 96% zakażeń następuje w krajach ubogich, rozwijających się, a zielona herbata i wyizolowane z niej substancje mogą być bardzo tanim lekarstwem.

Niemieccy naukowcy odkryli, że zielona herbata zawiera polifenol, tak zwany EGCG, który ma zdolność neutralizacji proteiny zawartej w spermie, odpowiadającej za przenoszenie wirusa podczas kontaktu seksualnego.

Ostatnimi czasy w ludzkiej spermie jest coraz więcej tej proteiny; naukowcy mówią o niej jako o nowo odkrytej frakcji peptydowej, która przyczynia się w dużym stopniu do zwiększenia ilości zakażeń wirusem HIV odmiany 1 (HIV-1).

Polifenol EGCG z zielonej herbaty jest w stanie neutralizować właśnie tę niebezpieczną proteinę w spermie. To może znacznie przyczynić się do zmniejszenia ilości zakażeń drogą seksualną, nawet podczas seksu bez prezerwatywy. Nie opracowano jeszcze, w jakiej formie najlepiej będzie podawać EGCG, wiadomo jednak, że jego potencjał jest bardzo obiecujący.

Źródło: MedicalNewsToday

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?