Leki na nadciśnienie konieczne w starszym wieku

Po przekroczeniu pewnego wieku – niezależnie od wyników wstępnych badań – wszyscy powinni rozważyć przyjmowanie leków obniżających ciśnienie. Taki wniosek wypływa z najnowszych badań brytyjskich internistów i kardiologów. Okazało się, że leki obniżające ciśnienie u osób starszych w każdym przypadku przyczyniają się do znaczącego zmniejszenia ryzyka zawału serca. Zawały serca i udary mózgu (do których dochodzi w wyniku zaburzeń krążenia) to główna przyczyna zgonów wśród osób powyżej 65. roku życia. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady aż 10% mężczyzn i 5% kobiet może paść ofiarą zawału serca, a 5% mężczyzn i 4% kobiet – udaru mózgu. Regularne przyjmowanie leków obniżających ciśnienie może to zmienić.

Ryzyko rośnie wraz z wiekiem – wysokie ciśnienie krwi powoduje nacisk na ściany naczyń krwionośnych, który jest tym większy, im człowiek starszy. Lekarze podkreślają konieczność kompleksowego leczenia nadciśnienia – konieczne są oczywiście nie tylko leki, lecz także zmiana trybu życia (dieta, ćwiczenia fizyczne, rzucenie palenia). Wszystkie te zmiany powinno się wprowadzić w życie po przekroczeniu pewnego wieku, niezależnie od tego, czy mamy już do czynienia z nadciśnieniem czy jeszcze nie. To zupełna nowość – jak dotąd nie rekomendowano „profilaktycznej” farmakoterapii.

Badania przeprowadzono na grupie 464 tysięcy osób w wieku od 60 do 69 lat. Uwzględniono wszystkie pięć dostępnych na rynku typów leków obniżających ciśnienie (i okazało się, że wszystkie pięć jest równie skutecznych).

Zażywanie tych leków przyniosło dobre rezultaty nie tylko u pacjentów z nadciśnieniem – ryzyko zawału serca zostało zredukowane o jedną czwartą, a udaru serca o jedną trzecią. Dodatkowo, zagrożenie tymi chorobami malało wprost proporcjonalnie do tego, im niższe było ciśnienie. Stąd prosty wniosek – w starszym wieku ciśnienie im niższe, tym lepsze; w każdej sytuacji warto więc przyjmować leki na jego obniżenie. Nie można jednak zapominać o możliwych skutkach ubocznych tych preparatów, takich jak: mdłości, problemy z życiem seksualnym czy zmęczenie.

Źródło: Guardian.co.uk

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?