Problemy z dysleksją czy problemy z oczami?
MEDYCYNA24 • dawno temu
Nawet co trzecie dziecko, u którego stwierdzono dysleksję, w rzeczywistości może mieć problemy ze wzrokiem. Co ważniejsze, są to problemy uleczalne.
Dysleksja jest zaburzeniem objawiającym się trudnościami w nauce czytania i pisania przez dzieci, popełnianiem błędów ortograficznych, problemami z pamięcią i innymi czynnikami wpływającymi na efektywność nauki. Większość naukowców doszukuje się przyczyn problemu w zaburzeniach pracy mózgu lub w czynnikach genetycznych. Są też jednak tacy, którzy uważają dysleksję za wymysł pedagogów, niepoparty przekonującym materiałem badawczym.
Uważa się, że w Wielkiej Brytanii jest około 6 milionów dyslektyków. Uczniowie ze stwierdzoną chorobą są specjalnie traktowani podczas lekcji i sprawdzianów w szkole. Tymczasem naukowcy udowadniają, że problemy z czytaniem i pisaniem wielu dzieci mogą w istocie wynikać z zaburzeń wzroku, które utrudniają widzenie na krótką odległość.
Lekarze z kliniki „Tinsley Mouse Clinic” w Hampshire, leczącej problemy behawioralne i trudności z uczeniem u dzieci, odkryli, że wielu ich młodych pacjentów, u których zdiagnozowano dysleksję, cierpi na problemy wzrokowe, polegające na niedostatecznej zbieżności obrazów z poszczególnych oczu. Jest to dość powszechny problem z widzeniem na dwoje oczu.
Badacze oceniają, że problem ten może dotyczyć ok. 30% dzieci ze stwierdzoną dysleksją. Co najważniejsze, jest to dobra wiadomość, gdyż problemy z brakiem zbieżności obrazów można leczyć za pomocą ćwiczeń na wzrok, dostępnych np. w postaci programów komputerowych posługujących się obrazami w formacie 3D.
Źródło: Telegraph.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze