Zmniejszenie ryzyka powikłań u cukrzyków

Fenofibrat jest lekiem obniżającym poziom lipidów we krwi. Stosowany jest w leczeniu różnych typów hiperlipidemii. Australijscy naukowcy udowodnili, że środek może mieć również korzystny wpływ na stan zdrowia cukrzyków. Jeżeli wstępne badania się potwierdzą, pojawią się nowe możliwości zastosowania leku.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney i opublikowane w piśmie „The Lancet” pokazały, że fenofibrat może znacznie obniżyć ryzyko powikłań spowodowanych cukrzycą typu 2, które mogą prowadzić nawet do amputacji. Grupie niemal 10 000 cukrzyków w wieku 50–75 lat podawano codziennie albo 200 mg fenofibratu, albo placebo. Następnie przez 5 lat śledzono przebieg ich choroby.

Lekarze spodziewali się, że lek wpłynie dodatnio na pracę układu sercowo-naczyniowego i obniży ryzyko zawału mięśnia sercowego. Nie stwierdzono żadnego wpływu fenofibratu na ryzyko śmierci na zawał serca. Zaobserwowano jednak inne skutki, których się nie spodziewano. W grupie, która zażywała fenofibrat, wystąpiła znacznie mniejsza liczba zachorowań na retinopatię (jest to choroba siatkówki oka o charakterze naczyniowym) i gangrenę.

Wysoka zawartość cukru we krwi może prowadzić do zniszczenia nerwów i naczyń krwionośnych w kończynach dolnych, co może prowadzić do gangreny. W skrajnych przypadkach schorzenie to może wymagać amputacji palca, stopy lub nawet nogi. Wśród poddanych badaniu chorych u 115 pacjentów pojawiły się powikłania z powodu cukrzycy, wymagające amputacji części kończyn dolnych. Ryzyko amputacji u pacjentów zażywających fenofibrat było o 36% mniejsze niż u pozostałych, w tym o 47% zmniejszyło się ryzyko dużych amputacji, dokonanych powyżej stawu skokowego.

To odkrycie może w przyszłości doprowadzić do nowych metod leczenia cukrzyków, obejmujących również zapobieganie powikłaniom, które mogłyby doprowadzić do konieczności amputacji.

Źródło: China View

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?