Jak radzić sobie z suchością pochwy?
MEDYCYNA24 • dawno temu • 4 komentarze
Mało która kobieta cierpiąca na suchość pochwy udaje się po poradę do ginekologa. Badania przeprowadzone na grupie kobiet po menopauzie (które częściej cierpią na tego rodzaju problemy) pokazują, że tylko 3 na 10 kobiet odczuwających suchość pochwy decyduje się na konsultację z lekarzem. Tymczasem niedostateczne nawilżenie pochwy jest powszechnym problemem, dotykającym głównie kobiety po menopauzie (ok. 40%), w ciąży i niedługo po urodzeniu dziecka oraz kobiety leczone na raka piersi. Suchość pochwy może też być skutkiem ubocznym zażywania niektórych lekarstw albo objawem choroby.
Suchość jest często naturalną konsekwencją zmian hormonalnych. Po urodzeniu dziecka, w okresie laktacji obniża się poziom estrogenu. Podobne zmiany następują w czasie menopauzy. W wielu przypadkach można łatwo zaradzić tym problemom albo likwidując ich przyczynę, albo redukując objawy.
Jest co najmniej 5 sposobów, których mogą spróbować kobiety karmiące piersią lub leczone w przeszłości na raka piersi. Kobiety po menopauzie mogą ponadto spróbować terapii hormonalnej. Jeżeli to nie pomoże, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ suchość pochwy może być też wynikiem zażywania leków (np. przeciwdepresyjnych) lub choroby nazywanej zespołem Sjögrena (objawiającej się również m.in. suchością oczu i błony śluzowej jamy ustnej). Warto jednak zacząć od kilku prostszych kroków:
1. Pamiętaj o właściwej gospodarce wodnej organizmu. Pij co najmniej 6–8 szklanek wody dziennie. Pozwoli to utrzymać odpowiednie nawilżenie tkanek.
Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?
2. Spróbuj stosować lubrykację. Jest to prosty i niedrogi sposób nawilżenia pochwy. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów lubrykantów. Warto spróbować kilku, by wybrać najodpowiedniejszy dla siebie.
3. Unikaj sprayów do higieny intymnej. Chemiczne substancje zawarte w tych produktach mogą działać podrażniająco na delikatne tkanki wyścielające pochwę.
4. Zrezygnuj z płukania pochwy. Może ono zakłócić równowagę chemiczną w pochwie, zwiększając ryzyko infekcji oraz suchości.
5. Stosuj dietę zawierającą „dobre” tłuszcze. Aby zapewnić odpowiednie proporcje hormonów, organizm kobiecy potrzebuje tłuszczów nienasyconych, których źródłem mogą być na przykład soja lub olej lniany.
6. Kobiety, które nie karmią piersią i nie przeszły leczenia raka piersi, mogą rozważyć leczenie za pomocą kremów z estrogenem lub czopków dopochwowych. Taka terapia wymaga jednak uzupełniania niedoborów progesteronu.
Źródło: U.S.News
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze