Sen to zdrowie

Zamiast poszukiwać cudownych suplementów diety na wzmocnienie organizmu, pościel łóżko i kładź się spać. Badania wskazują, że większa ilość snu pomaga skuteczniej oprzeć się wirusom. Osoby, które regularnie śpią co najmniej wskazane 8 godzin dziennie, są mniej podatne na zachorowania na popularne przeziębienia. Już wcześniej podejrzewano, że większa ilość snu pozwala wzmocnić układ odpornościowy organizmu. W Stanach Zjednoczonych naukowcy przeprowadzili badania potwierdzające ten pogląd. Wybrali do porównań grupę zdrowych osób w wieku od 21 do 55 lat, mających różne zwyczaje co do czasu przeznaczanego dziennie na sen.

Przez okres dwóch tygodni obserwowali ich nawyki dotyczące długości i jakości snu. Następnie poddali ich działaniu popularnego wirusa wywołującego przeziębienie. Po pięciu dniach sprawdzili jego wpływ na zdrowie pacjentów. Zdecydowana większość badanych zaraziła się wirusem, ale tylko niespełna jedna trzecia z nich wykazywała symptomy przeziębienia.

Osoby, które przeznaczały na sen 7 godzin dziennie lub jeszcze mniej, były trzykrotnie bardziej narażone na złapanie przeziębienia. Dotyczyło to również osób, które spały nieregularnie, miały problemy z zaśnięciem lub budziły się w nocy. Osoby, które zmarnowały co najmniej 8% czasu przeznaczonego na sen, przewracając się w nocy i nie mogąc zasnąć, były pięciokrotnie bardziej narażone na przeziębienie od tych, które zasypiały względnie szybko (pozostając obudzone przez mniej niż 2% czasu przeznaczonego na sen).

Źródło: http://goldcoast.com.au

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych