Traumatyczne przeżycia matki mają wpływ na zachowania jej dzieci

Czasopismo psychologiczne “Developmental Psychology” opublikowało wyniki badań prowadzonych na szczurach, z których wynika, że doświadczenie traumy przez matkę, nawet na długi czas przed poczęciem, ma wpływ na późniejsze zachowania społeczne i emocjonalne jej potomstwa. Takie wyniki skłaniają do zastanowienia, czy podobne zależności nie występują wśród ludzi, np. w środowiskach azylantów.
Psychologowie znali już wcześniej wpływ traumatycznych doświadczeń z okresu ciąży na późniejsze zachowania dzieci.

Jednak odkrycie, że wydarzenia tego typu znajdują tak silne odbicie w zdrowiu i psychice matek, że mają wpływ na potomstwo poczęte długo później, jest nowe i niepokojące. Naukowcy przeprowadzali swe doświadczenia na szczurach, które podobnie jak ludzie, są ssakami i istotami społecznymi o dość skomplikowanych reakcjach mózgowych.

Zwierzęta podzielono na trzy grupy. Pierwszą poddano silnym sytuacjom stresowym dwa tygodnie przed połączeniem zwierząt w pary, pozwalając samicom odpocząć przed zajściem w ciążę. Druga grupa poddana była tym samym zabiegom, ale bezpośrednio przed połączeniem w pary. Trzecia grupa kontrolna chowana była w sytuacji bezstresowej. Gdy potomstwo tego pokolenia szczurów osiągnęło dojrzałość, poddano je testom, analizując zachowania społeczne i reakcje emocjonalne – poziom lęku i depresji.

Doświadczenie traumy przez samice przed zapłodnieniem miało różny wpływ na ich potomstwo, w zależności od ich płci i od grupy. Jednak dla obu grup społeczne i emocjonalne reakcje młodszego pokolenia były znacząco inne niż w grupie kontrolnej. Wszystkie małe, których matki poddano silnemu stresowi, wykazywały obniżony poziom zachowań społecznych: spędzały mniej czasu z innymi szczurami i rzadziej wchodziły w relacje z nimi. Samice wykazywały większy poziom lęku niż samce. Ponadto, potomstwo samic, które zostały zapłodnione tuż po poddaniu sytuacjom stresowym wykazywało nadpobudliwość.

Można przypuszczać, że podobny rodzaj długotrwałych reakcji spotyka się również wśród ludzi. Choć nie ma na to dowodów, to warto pamiętać o takiej możliwości. Może to pomóc określić właściwe metody postępowania z ludźmi wywodzącymi się z określonych środowisk społecznych, które doświadczały w przeszłości traumy.
Źródło: Science Daily

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?