Zaburzenia psychiczne – zgubny wpływ ojców

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie, opublikowane w renomowanym piśmie „Lancet”, pokazują, jak wielki wpływ na kondycję psychiczną dzieci ma stan psychiki ich ojców. Otóż dzieci, których ojcowie cierpieli na zaburzenia psychiczne, dużo częściej zapadają na depresję, mają zaburzenia lękowe lub wzmożoną skłonność do uzależnień. I nie chodzi tu tylko o mechanizmy dziedziczenia, lecz raczej o wpływ wywierany na psychikę dzieci przez ojców w procesie wychowania.

Okazuje się, że wpływ ojca jest tu tak samo istotny jak matki; a dużo bardziej niż córki na przejmowanie wzorców zachowań (i zaburzeń) ojca narażeni są synowie. Co istotne, mężczyźni zostają ojcami najczęściej w wieku od 18 do 35 lat – jest to też wiek, w którym ujawnia się u nich najwięcej zaburzeń psychicznych wszelkiego typu. Szacuje, się, że aż 2% mężczyzn w tym wieku cierpi na jakiś rodzaj zaburzeń lękowych, nie wspominając o depresji i łagodniejszych problemach emocjonalnych. Wszystko to odbija się na dzieciach w stopniu większym, niż dotąd przypuszczano, a problemy ujawniają się zwłaszcza w okresie dojrzewania.

Dzieci, których rodzice przechodzili depresję po ich przyjściu na świat, mimo że nie muszą wcale być tego świadome – dwa razy częściej same zapadają na depresję w wieku szkolnym. Dzieci ojców chorych na depresję dużo częściej podejmują próby samobójcze, z kolei dzieci alkoholików mają poważne zaburzenia nastroju i dużo większą skłonność do uzależnień. Im poważniejsza choroba psychiczna u ojca, tym większe prawdopodobieństwo zaburzeń u dziecka. Nastolatkowie, których rodzice chorowali na depresję maniakalną czy zburzenia dwubiegunowe, aż 10 razy częściej sami są niezrównoważeni, a trzy do czterech razy częściej zapadają na choroby psychiczne, na tyle poważne, że wymagają farmakoterapii, a czasem nawet hospitalizacji.

Autorzy badań, dr Paul Ramchandani i dr Lamprini Psychogiou, ostrzegają, że wpływ na psychikę dzieci jest najsilniejszy we wczesnym dzieciństwie. Później, gdy u nastolatków ujawniają się zaburzenia, mamy do czynienia z odłożonym w czasie, ale i wzmocnionym efektem. Dlatego tak ważne jest, aby ojcowie dbali o swoją równowagę psychiczną – mogą pomóc nie tylko sobie, lecz także w dłuższej perspektywie – swoim dzieciom.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych