Grube kłamstwa na temat nadwagi

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Zdrowe jedzenie jest bardzo drogie. To nieprawda, zdrowa żywność może być prawie za darmo – kiedy na przykład urośnie w twoim ogródku. Poza tym niedrogie są sezonowe owoce i warzywa, a także wegetariańskie mrożonki. Można mieć gwarancję, że żywność jest zdrowa i świeża, jeśli nie przyjechała ze zbyt daleka.

Dlatego w USA rośnie w siłę ruch ludzi, którzy jedzą tylko to, co wyprodukowano w promieniu 100 kilometrów od ich miejsca zamieszkania. To korzystne nie tylko dla środowiska (oszczędzamy na benzynie i dwutlenku węgla), lecz także dla nas. Taka żywność jest świeża i nienadmiernie przetworzona, a do tego niedroga – najczęściej bowiem cenę żywności podrażają jej konserwacja, przetwarzanie i transport.

Nie mogę wmuszać dziecku warzyw, jeśli ich nie chce. Wmuszać oczywiście nie, ale trzeba pamiętać, że dzieci są wybredne i zmienne w swoich upodobaniach smakowych. To, że za pierwszym razem jakiś owoc czy warzywo mu nie odpowiadały, nie znaczy, że będzie tak również następnym razem. Wartości odżywcze i witaminy są dziecku niezbędne do prawidłowego rozwoju, warto więc zadbać, aby jadło owoce i warzywa. Jeśli nie wszystkie, to chociaż kilka ulubionych. Inne można podsuwać dziecku dyskretnie i „mimochodem”, na przykład w formie sałatki owocowej.

Owoce suszone czy mrożone nie są tak zdrowe, jak świeże. Porcję owoców i warzyw powinniśmy zjadać aż pięć razy dziennie. Dostarczają nie tylko witamin, lecz także mogą pomóc oszukać apetyty na inne, bardziej tuczące produkty. Wiadomo jednak, że trudno byłoby jeść aż tak często owoce czy warzywa na surowo. I właśnie tu z pomocą przychodzą mrożonki czy owoce suszone – ich walory odżywcze nie różnią się zasadniczo od walorów owoców czy warzyw surowych. Należy jednak sprawdzać, czy owoce suszone nie zawierają dodatku cukru.

Rezygnacja ze śniadań to dobry sposób, by schudnąć. Wręcz przeciwnie! Śniadanie to najważniejszy posiłek, dostarcza energii, z której organizm ma korzystać później przez cały dzień. Niejedzenie śniadań jest nie tylko niezdrowe, lecz także może sprawić, że będziemy przybierać na wadze – głód niezaspokojony rano może być coraz większy, a stąd już prosta droga do przekąsek i batoników.

Większość soli, którą zjadamy, to ta, którą sypiemy z solniczki. Jeśli chcemy zmniejszyć ilość soli w naszej diecie, rezygnacja z dosalania nie wystarczy. Sól dosypywana do potraw to tylko wierzchołek góry lodowej. 75% soli, którą zjadamy, zawarte jest w żywności, a tylko 15% pochodzi z solniczki. Najwięcej soli zawierają pieczywo i wędliny.

Jeśli chcę schudnąć, muszę ćwiczyć na siłowni. Nic bardziej mylnego. Amerykańskie badania dowiodły to, co od dawna głosili dietetycy. Nie liczy się to, jak trudne ćwiczenia wykonujesz, liczy się tylko regularność. Wcale nie trzeba pocić się na siłowni – wystarczą długi spacer, delikatny aerobik, taniec czy nawet praca w ogródku.

Tylko ludzie z nadwagą potrzebują ćwiczeń fizycznych. Aktywności fizycznej potrzebuje każdy, niezależnie od wagi. Ćwiczenia wpływają bowiem nie tylko na sylwetkę – poprawiają również samopoczucie, zmniejszają skłonność do depresji i przyczyniają się do poprawy podstawowych parametrów zdrowotnych, takich jak poziom cholesterolu czy ciśnienie krwi.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe