Zdrowa dieta - jeszcze zdrowsza

Dieta, którą dotychczas zalecano pacjentom z podwyższonym ciśnieniem, zmniejsza również ryzyko chorób serca. Dzięki temu, że znacznie przyczynia się do obniżenia ciśnienia oraz poziomu tzw. złego cholesterolu (czyli cholesterolu niskiej gęstości – LDL), poprawia funkcjonowanie serca, zmniejszając ryzyko zachorowań.

Dieta ta, nazywana z angielskiego DASH (The Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest zalecana przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia Serca, Płuc i Krwi dla osób z podwyższonym ciśnieniem. Polega ona na spożywaniu dużych ilości owoców i warzyw, nabiału o niskiej zawartości tłuszczu i produktów pełnoziarnistych. Jest bogata w takie substancje, jak potas, magnez, wapń, błonnik i białko, a ogranicza spożycie tłuszczów, w tym głównie tłuszczów nasyconych.

Do takich wniosków doszli szwedzcy badacze, którzy przeanalizowali dane na temat ponad 35 tys. kobiet, które nie miały dotychczas problemów sercowych. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych proszono je o wypełnienie kwestionariusza na temat nawyków żywieniowych. W ciągu następnych siedmiu lat u niemal 500 z nich pojawiły się różne problemy sercowe (w kilkudziesięciu przypadkach śmiertelne). Porównanie tych statystyk z deklarowanymi wcześniej nawykami żywieniowymi wykazało, że wśród 25% kobiet, których odżywianie się było najbardziej zbliżone do diety DASH wystąpiło aż o 37% mniej przypadków chorób serca niż u 25% kobiet, których dieta najbardziej odbiegała od zaleceń DASH. Przy porównaniu 10% kobiet o najwyższych i najniższych wskaźnikach dietetyczności pożywienia, różnica w liczbie zachorowań wyniosła aż 50%.

Wcześniejsze badania nad zdrowotnymi funkcjami diety DASH wykazały, że obniża ona skurczowe ciśnienie krwi (czyli to wyższe) o ok. 5,5 mmHg, co może obniżyć ryzyko zachorowania na choroby serca nawet o 12%.
http://www.forbes.com

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych