Cukrzyca przyczyną problemów seksualnych kobiet

Ponad jedna trzecia kobiet cierpiących na cukrzycę typu 1 miewa problemy w sferze seksualnej. Szczególnie często kłopoty te występują w połączeniu z depresją.Reuters Health podaje za pismem „Diabetes Care” wyniki badań przeprowadzonych w Belgii na grupie ponad 600 kobiet z cukrzycą typu 1.

Pacjentki poddano badaniom medycznym, ocenie stanu zdrowia psychicznego i nastroju, testom laboratoryjnym oraz proszono o wypełnienie kwestionariusza na temat życia seksualnego. U 35% z nich stwierdzono różne zaburzenia czynności seksualnych.

Najczęstsze problemy sfery seksualnej, które zdiagnozowano u pacjentek, to spadek libido, problemy z osiągnięciem orgazmu, wilgotnością sfer intymnych, podnieceniem seksualnym oraz ból podczas stosunku.

Wstępne analizy wskazywały na występowanie problemów seksualnych u kobiet w starszym wieku, niezamężnych, po menopauzie, z problemami układu krążenia lub z depresją. Jednak dalsze, bardziej złożone badania nad wpływem innych czynników pozwoliły ograniczyć tę listę do depresji i statusu cywilnego, jako czynników współwystępujących z problemami życia intymnego.

Zespół prowadzący badania podsumowuje, że analogicznie do prowadzonych corocznie wśród cukrzyków badań kontrolnych nad powikłaniami choroby należałoby wprowadzić dodatkowe badania dla kobiet z cukrzycą typu 1, monitorujące ich stan psychiczny i funkcje seksualne. 

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV Badanie krwi powie, kiedy nadejdzie menopauza Tusza przeszkadza cieszyć się seksem Brak ochoty na seks to wyższe ryzyko impotencji w przyszłości Niski testosteron i impotencja to większe ryzyko dla serca Młodzi ludzie są zdania, że stosunek oralny to nie seks Opalanie wzmaga popęd płciowy u mężczyzn Jak czują mężczyźni? Seks w młodym wieku zwiększa ryzyko raka szyjki macicy Małżeństwo dobre dla ciała i ducha Viagra dla kobiet Pigułki zwiększające popęd seksualny u kobiet Prezerwatywy popularne tak samo jak pigułki Mocny wzwód daje szczęście Konopie indyjskie nie dla ogierów Pochwal się, gdzie uprawiałeś seks