Płaskie buty wcale nie tak zdrowe 

Zdjęcie autorstwa NGDPhotoworks / CC BY

Wiele już mówiono o zgubnych dla stóp skutkach noszenia wysokich obcasów. Teraz jednak eksperci wzięli na cel płaskie, wygodne obuwie kobiece. Codzienne noszenie zupełnie płaskich butów może prowadzić do wielu chorób stóp, kręgosłupa i stawów. W medycynie jak w modzie – trendy się zmieniają. Lekarze kategorycznie odradzają noszenie płaskiego obuwia. Najzdrowsze są buty na 2–3-centymetrowym obcasie.
Z pozoru bardzo wygodne, płaskie buty mogą prowadzić do poważnych problemów: bólu stóp, odcisków, przeszywającego bólu w podudziach, bólów krzyża, a nawet artretyzmu. W związku z panującą w ostatnich 3–4 latach modą na płaskie buty (typu baletki, japonki czy klapki) lekarze zanotowali wzrost występowania problemów tego typu.  

Doktor Mike O’Neil, specjalista od chorób stóp, stwierdza, że płaskie buty mogą być zgubne dla naszego zdrowia z kilku względów:
– sprawiają, że zamiast iść normalnie, powłóczymy nogami, co szkodzi zdrowej sylwetce;
– powodują, że stopa ześlizguje się do wewnątrz, rozciągając paski butów w ten sposób, że palce stóp układają się w zdeformowanej pozycji. Może to powodować ostry ból i powstawanie odcisków;
– gdy stopa się ześlizguje z właściwej pozycji, pociąga za sobą resztę nogi. Nienaturalne ustawienie kolana może prowadzić do stanów zapalnych rzepki i bólu, nieraz o podłożu artretycznym;
– wchodzenie pod górę lub bieganie w płaskim obuwiu może prowadzić do stanów zapalnych podudzia, objawiających się ostrym bólem piszczeli, nazywanym po angielsku „shin spints”.

Lekarze oceniają, że optymalna wysokość obcasa to 1 cal, czyli ok. 2,5 cm. 
Włoscy badacze doszukali się jeszcze jednej korzyści z pozbycia się nieatrakcyjnych, płaskich butów. Okazuje się, że kobiety noszące obcasy wysokości 1–2 cali (2,5 do 5 cm) odczuwają większą satysfakcję w sprawach łóżkowych. Postawa, jaką przyjmuje kobieta, chodząc na obcasach, wzmacnia mięśnie przepony miedniczej, bardzo pomocne w sprawach intymnych. 

Zródło:
 The Sun

Ortopeda: Warszawa Wrocław Poznań Kraków Gdańsk

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe