Skocz po zdrowie!

Poszukujesz efektywnego i mało wymagającego ćwiczenia, które pozwoliłoby ci utrzymać dobrą formę i zrzucić zbędne kilogramy? Skakanka jest idealnym rozwiązaniem.Ćwiczenie na skakance przez kilkanaście – kilkadziesiąt minut nie jest tak łatwe i przyjemne, jak pamiętamy z dzieciństwa, ale warto podjąć ten wysiłek, jeżeli zależy nam na dobrym zdrowiu i sylwetce. Ma doskonały wpływ na pracę serca i pozwala spalić więcej kalorii niż bieganie.

Osoba ważąca 63 kg, skacząc 120 razy na minutę (choć jest to bardzo duże tempo, wymagające świetnej kondycji), spala 12 kalorii w ciągu minuty.Zdrowotne korzyści płynące ze skakania na skakance to, poza poprawą pracy serca, także rozwinięcie zdolności koordynacji ruchów i zwinności, wzmocnienie mięśni nóg oraz mięśni górnej części ciała.

Jednak, jak w przypadku każdego innego sportu, skakanka wymaga przestrzegania pewnych reguł, pozwalających uniknąć potencjalnych kontuzji i późniejszych problemów zdrowotnych:
– Długość skakanki: jeżeli staniemy złączonymi stopami na środku liny i podniesiemy jej końce do góry, powinna nam ona sięgać tuż poniżej pach.
– Wysokość skoku: nie można skakać za wysoko, gdyż to obciąża kolana. Należy podskakiwać tylko na tyle wysoko, aby lina przechodziła pod stopami, i lądować na przednich częściach stóp, na lekko zgiętych kolanach.
– Podłoże i obuwie: warto zainwestować w buty z podeszwami o właściwościach amortyzujących. Jeśli istnieje taka możliwość, lepiej wybrać mniej twarde podłoże do skakania, np. drewnianą podłogę lub wykładzinę.
– Czas ćwiczeń: jak w przypadku innych ćwiczeń lepiej zaczynać treningi na skakance od krótkich dystansów czasowych (1–2 minuty) i stopniowo je wydłużać. Po dwóch miesiącach można już będzie ćwiczyć 15 minut bez przerwy. Należy też stopniowo zwiększać tempo skoków, zaczynając od ok. 70 na minutę (trochę częściej niż raz na sekundę).

Skakanka wydaje się idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą dbać o swoje zdrowie i dobrą formę, ale nie mają czasu, warunków lub pieniędzy na uprawianie bardziej wymagających sportów. To ćwiczenie można wykonywać w domu, przy każdej pogodzie, o każdej porze dnia (o ile sąsiedzi z dołu nie będą protestować) i przy minimalnym nakładzie kosztów. Życzymy powodzenia i szybkich postępów w tym trudnym, a przecież tak prostym ćwiczeniu! 

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych