Tabletki antykoncepcyjne – czy ryzykujemy zdrowiem?
MEDYCYNA24 • dawno temu • 1 komentarzDebata nad konsekwencjami zdrowotnymi zażywania tabletek antykoncepcyjnych jest wciąż aktualna, gdyż lekarze wymieniają tak wiele zarówno zalet, jak i wad tych środków. Ze względu na ogromną popularność tej metody antykoncepcji warto omówić dotychczasowe ustalenia na temat jej korzystnych i szkodliwych skutków. W Stanach Zjednoczonych wprowadzono tabletki jako metodę antykoncepcji już w latach sześćdziesiątych. Stanowiły ogromny przełom w tej dziedzinie, gdyż zabezpieczając kobiety przez niechcianą ciążą, dawały im większą niż kiedykolwiek wcześniej swobodę dokonywania wyborów życiowych, takich jak planowanie rodziny.
Zgodnie z ustaleniami Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w 2002 roku ok. 11,6 miliona Amerykanek stosowało tabletki antykoncepcyjne. Szacuje się, że 80% kobiet w USA używało pigułek w którymś momencie swojego życia. Mimo tak ogromnej popularności debata nad bezpieczeństwem tabletek pozostaje nierozstrzygnięta.
Korzyści:
Pierwsza i najważniejsza zaleta tabletek antykoncepcyjnych to ich wpływ na blokowanie owulacji. Dwa rodzaje hormonów najczęściej stosowane w pigułkach antykoncepcyjnych to estrogen i progestin (syntetyczny odpowiednik progesteronu produkowanego okresowo w jajnikach, przygotowującego macicę do przyjęcia zapłodnionego jaja). Sprawiają, że komórka jajowa nie rozwija się całkowicie. Pigułki zmieniają również konsystencję śluzu szyjki macicy. Zwiększając jego gęstość sprawiają, że nie przepuszcza plemników. Uniemożliwiają też osadzenie się uwolnionej komórki jajowej w macicy, gdzie mogłaby się ona dalej rozwijać.
Poza bezpośrednim działaniem lekarze wskazują też na inne korzyści. Badania wykazały, że doustne tabletki mogą zmniejszyć ryzyko raka jajników oraz raka macicy, złagodzić oznaki Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego, zmniejszyć ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane oraz spowolnić wypadanie włosów.
Co więcej, badania przeprowadzone w Szwecji pokazały, że pigułki antykoncepcyjne mogą być pomocne w leczeniu bulimii. Okazuje się, że bulimiczki mają wyższy poziom hormonów męskich – testosteronu, a mniejszy poziom estrogenu. Te zaburzone proporcje hormonów były wyrównywane za pomocą pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogen. Połowa pacjentek po 3 miesiącach zażywania leków wykazywała mniejsze poczucie głodu i łaknienie na słodkie i tłuste potrawy. Jedna siódma bulimiczek została wyleczona za pomocą tej terapii.
Zagrożenia:
Najbardziej znane negatywne skutki zażywania pigułek to wzrost ryzyka występowania zakrzepów oraz udarów mózgu. Ryzyko to dodatkowo wzrasta, jeżeli kobieta jest palaczem.
Jednak mało której pacjentce wiadomo o takich potencjalnych skutkach stosowania pigułek, jak osłabienie przyrostu masy mięśniowej, wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet przed menopauzą oraz zachorowania na raka szyjki macicy (ryzyko to spada do normalnego poziomu dopiero ok. 10 lat po zaprzestaniu stosowania pigułek).
Tabletki mogą powodować również inne długotrwałe problemy zdrowotne, jak np. zaburzenia czynności seksualnych: osłabienie popędu, zmniejszone nawilżenie oraz ból podczas stosunku.
Duża wygoda i skuteczność tabletek sprawia, że dla niektórych kobiet są one idealnym rozwiązaniem. U innych negatywne skutki zdrowotne przeważają nad zaletami ich stosowania. Trudno jednoznacznie określić, czy zażywanie tabletek przyniesie więcej dobrego czy złego. Ogromna popularność tej metody wśród kobiet wskazuje na to, że one same, jako konsumentki, ale również pacjentki, decydują się na podjęcie tego ryzyka. Pozostaje jedynie oczekiwać, że lekarze będą udzielać kobietom wszystkich potrzebnych informacji na temat efektów stosowania pigułek i wybierać najstosowniejsze dla nich środki antykoncepcji.
źródło: http//livescience.com.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze