Homo czy hetero - decydują geny?

Zdjęcie dłoni / Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Illinois w Chicago przebadali 456 mężczyzn z rodzin, gdzie występowali homoseksualiści. Okazało się, że orientacja seksualna może być dziedziczna. Pewne odcinki DNA badanych mężczyzn były częściej identyczne u homoseksualnych braci, niż to wynika z rachunku prawdopodobieństwa. Przeciętnie szanse rodzeństwa na odziedziczenie tych samych fragmentów DNA czy genów wynoszą bowiem 50 proc.

Tymczasem kilka fragmentów DNA było identycznych u 60 proc. (a nie 50 proc.) homoseksualnych braci. Zdaniem autorów wyniki te wskazują, że geny odgrywają istotną rolę w kształtowaniu orientacji seksualnej mężczyzn.

— Potwierdza się też teoria, że nie istnieje jeden gen homoseksualizmu. Nie jest to zresztą zbyt zaskakujące odkrycie, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak złożony charakter ma orientacja seksualna — komentuje prowadzący badania psycholog Brian Mustanski. Badacz dodaje jednak, że nie można przeceniać roli genów. Ważne są także czynniki środowiskowe. 

Jeśli potwierdzą się najnowsze odkrycia naukowców z Illinois, to następnym zadaniem dla genetyków będzie znalezienie, jakie to geny są istotne dla orientacji seksualnej w świeżo wytypowanych fragmentach DNA.

Zobacz również: Fantazje seksualne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV Badanie krwi powie, kiedy nadejdzie menopauza Tusza przeszkadza cieszyć się seksem Brak ochoty na seks to wyższe ryzyko impotencji w przyszłości Niski testosteron i impotencja to większe ryzyko dla serca Młodzi ludzie są zdania, że stosunek oralny to nie seks Opalanie wzmaga popęd płciowy u mężczyzn Jak czują mężczyźni? Seks w młodym wieku zwiększa ryzyko raka szyjki macicy Małżeństwo dobre dla ciała i ducha Viagra dla kobiet Pigułki zwiększające popęd seksualny u kobiet Prezerwatywy popularne tak samo jak pigułki Mocny wzwód daje szczęście Konopie indyjskie nie dla ogierów Pochwal się, gdzie uprawiałeś seks