Przyjemnie u gastrologa?

Połykasz tabletkę, a ta wizytuje twoje jelito cienkie i przełyk. Robi zdjęcia ich wnętrza, a dane przesyła do rejestratora. Choć brzmi to jak opowieść z gatunku science fiction, jest jak najbardziej realne! Kapsułki PillCam to urządzenia diagnostyczne do wykonywania endoskopii (badania od wewnątrz) jelita cienkiego i przełyku. Badanie kapsułką PillCam™ (do jelita cienkiego) i PillCam™ ESO (do przełyku) jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne, a pozwala szybko wykryć trudne przypadki chorób jelita cienkiego (np. choroby Leśniowskiego-Crohna, guzów jelita cienkiego, uszkodzeń jelita spowodowanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi) oraz chorób przełyku, np. żylaków przełyku oraz do diagnozowania zmian błony śluzowej przełyku u pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym. Gastroenterolog przykleja na brzuchu lub szyi i klatce piersiowej pacjenta osiem płaskich czujników i łączy je z umieszczonym na pasku rejestratorem. Wtedy pacjent łyka tabletkę wielkości 11 x 26 mm i rozpoczyna się ośmiogodzinne (w wypadku jelita cienkiego) lub 20-minutowe (w wypadku przełyku) badanie. Podczas dłużej trwającej endoskopii jelita cienkiego można iść do domu i wykonywać zwykłe codzienne czynności. Kapsułka przesuwa się w przewodzie pokarmowym, a po kilkunastu godzinach jest wydalana z organizmu. Po badaniu trzeba zanieść rejestrator danych lekarzowi, który przeprowadzi analizę zdjęć i filmu wideo oraz stworzy raport z badania wraz z komentarzami i opisami.

Ostatnio pojawiła się też trzecia kapsułka z rodziny PillCam, przeznaczona do przeprowadzania badań jelita grubego (PillCam™ COLON). Kapsułka ta ma być wprowadzona do powszechnego stosowania w bieżącym roku.

Badania kapsułką PillCam możesz zrobić na razie tylko odpłatnie (ok. 3 tys. zł) w kilku miastach w Polsce, m.in. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie czy Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Akademickiego Centrum Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach