E-psychologia pomaga dotrzeć do potrzebujących

Wśród rzeczywistych lub domniemanych konsekwencji upowszechnienia się Internetu wielu psychologów dostrzega więcej negatywnych skutków dla życia psychicznego. Wskazują, że długotrwałe użytkowanie komputera ma wpływ na funkcjonowanie mózgu i obniża zdolność koncentracji, zaś coraz popularniejsze portale społecznościowe w rodzaju Facebooka, MySpace czy polskiej Naszej Klasy niszczą prawdziwe relacje społeczne, zastępując je płytką grą pozorów. Mimo braku odpowiednich badań na ten temat wielu psychologów uważa, że kultura Internetu może prowadzić do zaburzeń behawioralnych i problemów społecznych. Jednak doświadczenia australijskie wskazują, że Internet może również dostarczać skutecznego narzędzia informacji i poprawy kondycji psychicznej społeczeństwa.

Od wielu lat w Australii funkcjonują i cieszą się dużym powodzeniem strony internetowe dostarczające informacji oraz porad na temat zdrowia psychicznego. Najbardziej popularne strony to ReachOut.com.au – adresowana do młodzieży, oraz Moodgym.anu.edu.au – dostępny w Internecie program do walki z depresją przy zastosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej. Eksperci wskazują, że dzięki zapewnieniu swoim użytkownikom anonimowości i poufności portale te są niezwykle skuteczne w docieraniu do ludzi z problemami.

Mimo nasilonych kampanii społecznych zmierzających do przełamania tabu związanego z chorobami psychicznymi ludzie nadal unikają wizyt u specjalistów, obawiając się napiętnowania społecznego. Nie chcąc się ujawnić ze swoimi problemami, chętniej zwracają się do anonimowego źródła informacji, jakim jest Internet. Tam uzyskują nie tylko porady na temat zdrowia psychicznego, lecz także świadomość, że nie są w swych problemach odosobnieni.

Specjaliści oceniają, że około jednej czwartej Australijczyków w którymś momencie życia cierpi z powodu problemów psychicznych. Jednak blisko 70% z nich nie zwraca się nigdy do lekarza. E-psychologia jest sposobem dotarcia do tych ludzi. Niektórym z nich wystarczy fachowa informacja, aby sami sobie poradzili ze swoimi problemami. Inni mogą znaleźć w Internecie wsparcie i zachętę, by zwrócić się do specjalisty osobiście.

Badania przeprowadzone wśród młodych Australijczyków wykazały, że 59% osób, które odwiedziły stronę ReachOut, zgłosiło się później ze swoimi problemami do specjalisty, zaś kolejne 19% miało taki zamiar. Natomiast wśród ogółu ludności jedynie około 30% szuka pomocy specjalisty.

Badania psychologów potwierdzają również dużą skuteczność przeprowadzanych online programów polegających na regularnych konsultacjach z psychologami za pośrednictwem e-maili. Okazuje się, że postępy w terapii u takich pacjentów są podobne jak w przypadku osobistych wizyt u psychologa.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach