Do mózgu przez… powiekę

Operacje neurochirurgiczne to jedne z najpoważniejszych i najbardziej obciążających ingerencji chirurgicznych. Teraz, dzięki nowatorskiej metodzie opracowanej przez neurochirurgów z Pittsburgha, operacja tętniaka mózgu może być dużo szybsza i mniej inwazyjna.

Mike Hogan trafił do szpitala w Pittsburghu z silnymi bólami głowy i zaburzeniami widzenia. Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa głowy wykazały, że w czołowej części czaszki znajduje się groźny tętniak, który może w każdej chwili pęknąć. Lekarze zdecydowali o szybkiej operacji, którą przeprowadzono nowatorską metodą dotarcia do mózgu bez rozcinania czaszki. Standardowo przy takich operacjach dokonuje się otwarcia czaszki nad linią włosów. Tym razem, w asyście mikrochirurgów i okulistów, neurochirurdzy dostali się do tętniaka poprzez oczodół. Po niewielkim nacięciu powieki (i przy odpowiednim zabezpieczeniu oka) chirurdzy usunęli drobny fragment kości z górnej części oczodołu pacjenta. Dostawszy się tą drogą do mózgu, odcięli dopływ krwi do tętniaka i po zabezpieczeniu naczyń krwionośnych włożyli z powrotem wycięty kawałek kości do oczodołu.

Pacjent wracał do zdrowia dużo szybciej, niż to następuje przy tradycyjnym unieczynnianiu tętniaka. Dużą przewagą jest też brak blizn, mniejszy ból i szybszy powrót do aktywności. Choć nowa metoda wymaga od chirurga dużej precyzji i sprawności, dla pacjenta jest nieporównanie korzystniejsza. Jednak dr Khaled Aziz, członek zespołu przeprowadzającego operację, podkreśla, że nie jest to metoda dla każdego. Może być bowiem stosowana tylko wtedy, gdy tętniak znajduje się w przedniej części mózgu.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach