Osiem szklanek wody dziennie

Zdjęcie wody / Shutterstock

Brytyjscy lekarze obalają jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów – wcale nie trzeba wypijać co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie. To przekonanie narodziło się najprawdopodobniej kilka dekad temu, już w 1945 roku mówiło się o obowiązkowych ośmiu szklankach wody. Teraz jednak wiadomo, że dziennego zapotrzebowania na płyny nie można pokrywać tylko za pomocą wody. Liczą się również wszystkie inne spożywane przez nas napoje – ciepłe i zimne, a nawet alkoholowe.

Poza tym nasze zapotrzebowanie na płyny wcale nie jest aż tak duże – norma to jeden mililitr na każdą spożytą kalorię. Lekarze szacują więc, że sześć szklanek w zupełności wystarczy (ok.1,5 litra). I wcale nie chodzi tylko o wodę – trzeba pamiętać, że płyny bardzo często zawarte są w jedzeniu. Kefiry, jogurty, zupy – pokrywają część naszego zapotrzebowania na wodę, choć często w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oprócz tego większość ludzi spożywa dziennie przynajmniej kilka filiżanek herbaty czy kawy.

Oczywiście zapotrzebowanie na płyny wrasta w gorącym klimacie lub podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Jednak zalecane przez babki i matki osiem obowiązkowych szklanek wody to gruba przesada.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe