Rozkurczowe – niskie, skurczowe – wysokie = kłopoty

Osoby z rozkurczowym ciśnieniem krwi poniżej 70 mm Hg (milimetrów słupka rtęci), połączonym jednocześnie ze zbyt wysokim ciśnieniem skurczowym, są w grupie podwyższonego ryzyka ataku serca i wylewu, bardziej niż wskazywałby na to poziom skurczowego ciśnienia krwi.

Dr Stanley Franklin i jego koledzy w ramach programu badawczego Uniwersytetu w Kalifornii (Irvine) we współpracy z badaczami z Framingham Heart Study przejrzeli dane dotyczące ciśnienia krwi u blisko 9700 osób, które nie brały leków na nadciśnienie. Stwierdzono, że kombinacja niskiego ciśnienia rozkurczowego i jednocześnie wysokiego skurczowego w ogromnym stopniu wskazuje na możliwe kłopoty z układem krążenia.

Obecnie specjaliści diagnozują nadciśnienie krwi przy odczycie 140/90 mm Hg i wyższym. Ciśnienie rozkurczowe poniżej 70 mm Hg, połączone z ciśnieniem skurczowym poniżej 120 mm Hg, to normalne wartości niewskazujące na ryzyko wystąpienia chorób serca. Dopiero niskie ciśnienie rozkurczowe poniżej 70 mm Hg, połączone ze zbyt dużym skurczowym – 130–140 mm Hg i wyższym, wskazuje na wzrost ryzyka wystąpienia choroby serca. Jest to oznaka zwężenia naczyń krwionośnych, a stąd bliska droga do zawału serca i wylewu. Wyniki badań opublikowano w „Circulation”, czasopiśmie American Heart Association.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe