Rak - najnowsze badania
MEDYCYNA24 • dawno temu
Badania naukowe nad czynnikami wpływającymi na ryzyko zachorowań na raka prowadzą do kolejnych odkryć, które mogą pomóc w tworzeniu skuteczniejszych metod przeciwdziałania. Wielu badaczy zgadza się, że prewencja może okazać się skuteczniejsza od kolejnych usiłowań wynalezienia metod walki z rakiem. Po pełniejszym zrozumieniu czynników ryzyka możliwe będzie indywidualne dopasowanie odpowiednich dla pacjenta metod przeciwdziałania.
Podczas corocznego zjazdu Amerykańskiego Stowarzyszenia do Badań nad Rakiem (American Society of Cancer Research) w Denver przedstawiono wyniki licznych badań nad rakiem i metodami prewencji.
W jednym z raportów wykazano, że palenie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się dwóch najpowszechniejszych rodzajów polipów odbytnicy: gruczolaków oraz polipów rozrostowych. Ludzie, którzy od roku palili paczkę papierosów dziennie, byli statystycznie o 68% bardziej narażeni na pojawienie się gruczolaków, a aż o 238% wzrosło u nich ryzyko wystąpienia polipów rozrostowych. Polipy mogą stanowić wstępne stadium rozwoju raka jelita grubego, ale wczesne wykrycie pozwala zapobiec rozwojowi choroby. Stwierdzono również pewien wpływ (jednak nieistotny statystycznie) spożycia spalonego (czy też „dobrze podsmażonego”) mięsa na rozwój raka.
Inne badania przedstawione podczas zjazdu wskazują, że znajomość określonych genów oraz występowania choroby w rodzinie pacjenta pozwala dokładniej przewidzieć ryzyko zachorowania na raka prostaty, a także szanse powodzenia metod prewencji. Mężczyźni, u których odnaleziono co najmniej 15 spośród wyróżnionych kombinacji genetycznych, byli statystycznie o 34% bardziej podatni na wystąpienie raka prostaty w ciągu następnych 20 lat, a w przypadku występowania choroby w rodzinie – ryzyko wzrastało do 45%.
Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui
W kolejnych badaniach wykazano, że u pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę limfatyczną w 38% przypadków już 10 lat przed zdiagnozowaniem choroby dało się zaobserwować nieprawidłowe gromadzenie się komórek. Odkrycie to może stanowić ważny krok w badaniach nad przyczynami rozwoju choroby. Jak wykazują badania, komórki produkują nadmierne ilości białka wiele lat przed pojawieniem się tej formy białaczki. Diagnoza tak wczesnych zmian u pacjentów może pomóc w dalszych poszukiwaniach przyczyn środowiskowych lub genetycznych choroby.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze