Jesteś bilingwistą? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że jesteś bystrzakiem!

Najnowsze badania pokazują, że znajomość co najmniej dwóch języków obcych nie tylko pozwala czuć się pewnie za granicą, ale też sprawia, że stajesz się mądrzejszy. Naukowcy udowodnili, że w mózgach bilingwistów znajduje się więcej istoty szarej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za zdolność koncentracji i pamięci krótkotrwałej.

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Mama, Mother, Mutter? Czemu nie!

W przeszłości wielu ekspertów uważało, że uczenie dziecka od najmłodszych lat dwóch języków stawia je w dużo gorszej sytuacji w porównaniu z dziećmi, które uczą się tylko języka ojczystego, ponieważ powoduje poważne zaburzenia w rozwoju umiejętności mówienia. Jednak ostatnie badania pokazały, że takie opóźnienia nie mają miejsca, a w dodatku dzieci uczące się dwóch języków lepiej odnajdują się w zadaniach wymagających uwagi, skupienia i rozwiniętej pamięci krótkotrwałej. Okazuje się jednak, że więcej istoty szarej w mózgu posiadają jedynie osoby, które posługują się dwoma językami fonetycznymi, ponieważ u osób posługujących się językiem ojczystym i migowym nie zaobserwowano zmian w budowie mózgu.

Dwujęzyczny mądrala?

Czym spowodowane są owe zmiany w budowie mózgu u osób dwujęzycznych? Autorzy badania twierdzą, że u osób dwujęzycznych używanie obu z nich spowodowało wzrost potrzeby kontroli umiejętności poznawczych. Dlatego też w mózgu zaobserwowano wzrost istoty szarej w czołowej i ciemieniowej części, czyli w obszarach, które odpowiadają za umiejętności poznawcze. Dlaczego jednak wzrost ten nie dotyczy osób mówiących językiem ojczystym i językiem migowym? Według naukowców winne jest jednoczesne mówienie i pokazywanie. Wykonywanie tych dwóch czynności równocześnie sprawia, że mózg hamuje rozwój jednego z tych języków, a to z kolei prowadzi do braku stymulacji odpowiednich części mózgu i nierozwijania się istoty szarej.

Pomimo prowadzonych badań dotyczących korzyści wynikających z dwujęzyczności wielu specjalistów wciąż uważa, że zbyt wczesne rozpoczęcie nauki drugiego języka może mieć negatywny wpływ na rozwój mowy i słownictwa u małego dziecka. I choć dwujęzyczność wciąż wywołuje kontrowersje, to jedno jest pewne: umiejętność biegłego posługiwania się dwoma językami jest w dzisiejszych czasach bardzo ceniona i znacznie ułatwia życie.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Myślisz, że możesz przechytrzyć komary? Naukowcy udowadniają, w jak wielkim jesteś błędzie Odkryj zielony eliksir życia i zatrzymaj zdrowie na dłużej Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony