Czy wiesz, co możesz złapać na plaży?

Wybierasz się na wakacje nad morze? Zawsze chronimy się przed promieniami słonecznymi i rezygnujemy z pływania przy dużych falach, ale nigdy nie odmawiamy sobie plażowania. Okazuje się jednak, że więcej groźnych dla zdrowia zarazków może znajdować się w piasku niż w wodzie.

Zdjęcie plaży / Shutterstock

Zarazki ukryte w ziarenkach piasku

Badacze wzięli pod lupę piasek i wodę z Hawajów. Wnioski były zaskakujące – więcej bakterii i wirusów wywołujących wysypkę, biegunki oraz problemy żołądkowe (takich jak np. bakterie E. coli) było w piasku niż w wodzie. Badacze z Uniwersytetu Hawajskiego sugerują, że to właśnie piasek na plażach może być główną przyczyną skażenia wód, a nie odwrotnie.

Od wielu lat badacze znajdowali znaczne ilości bakterii fekalnych w piasku – czasem było ich nawet 100 razy więcej niż w morzu otaczającym daną plażę. Po wykonaniu eksperymentów w laboratorium okazało się, że bakterie i wirusy znajdujące się w piasku żyją dłużej od tych z wody.

Jak to możliwe? Naukowcy wyjaśniają, że drobinki piasku to doskonałe schronienie dla zarazków. Poza tym promieniowanie słoneczne sprawia, że wirusy i bakterie szybciej się rozmnażają.

Jak plażować i nie chorować?

Skąd się biorą zarazki na plaży? Zanieczyszczenia są przenoszone przez ludzi, zwierzęta, a często pochodzą z uszkodzonych instalacji kanalizacyjnych. Na ciepłej plaży, gdzie każdego dnia znajdują się tysiące urlopowiczów, mają doskonałe warunki do rozwoju.

Najczęstsze dolegliwości, których można się nabawić po dniu spędzonym na plażowaniu (poza oparzeniami słonecznymi), to biegunka (niebezpieczna zwłaszcza ze względu na ryzyko odwodnienia), choroby układu pokarmowego, wysypka oraz choroby skórne.

Jak ich uniknąć? Najważniejsze jest przestrzeganie zasad bezpiecznego plażowania. Zawsze używajmy ręczników plażowych lub leżaków, korzystajmy z pryszniców znajdujących się przy plaży i dbajmy o higienę. Na plaży warto mieć ze sobą żel antybakteryjny, którym można szybko zdezynfekować dłonie, np. przed jedzeniem. Pamiętajmy, aby po kąpieli w morzu zdjąć mokry strój kąpielowy i przebrać się w suche ubranie. Jeśli tego nie zrobimy, stworzymy bakteriom i wirusom doskonałe warunki do mnożenia się – ciepło i wilgoć to ich ulubione środowisko.

Poza tym pamiętajmy o piciu dużych ilości wody mineralnej i ochronie przeciwsłonecznej. Na plażę zabierajmy przekąski, które mogą przetrwać wysokie temperatury i nie kupujmy jedzenia w podejrzanych miejscach.

Wyniki najnowszych badań sugerują, że powinniśmy w większym stopniu przywiązywać wagę do czystości piasku na plaży. Zwykle zależy nam na tym, by woda w morzu była przejrzysta i bezpieczna do pływania. Niestety, większość niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów jest niewidoczna dla oka, a przez to trudno nam ocenić czystość plaży i jej bezpieczeństwo dla zdrowia.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Nie należy lekceważyć ostrzeżeń władz i zawsze stosować się do ich zaleceń, jeśli okaże się, że plaża jest zamknięta dla turystów. Może się bowiem okazać, że niebezpieczeństwo czyha na nas nie tylko w wodzie, ale również na lądzie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych