Bioniczne oko – ratunek dla osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej

W Royal Hospital Eye w Manchesterze przeprowadzono operację wszczepienia bionicznego oka pacjentowi ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Wydarzenie to daje nadzieję wielu milionom chorych na całym świecie. Zwyrodnienie plamki żółtej jest bowiem jedną z najczęściej występujących chorób oczu.

Zdjęcie oka / Shutterstock

Przełomowa operacja

Pacjentem tym był Ray Flynn, osiemdziesięcioletni Brytyjczyk. Mężczyzna już od dłuższego czasu cierpiał na suche zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD. Choroba uniemożliwiała mu normalne, codzienne funkcjonowanie. Miał problemy z pobraniem pieniędzy z bankomatu. Ponadto nie mógł w pełni oddawać się swojej pasji, czyli ogrodnictwu. Nie odróżniał nawet kwiatów od chwastów.

W trakcie operacji Flynnowi wszczepiono elektrody w siatkówkę z tyłu oka. Kamera umieszczona przy okularach mężczyzny zamienia obraz na elektryczne impulsy, które są wysyłane bezprzewodowo do wspomnianych elektrod. Te z kolei pobudzają komórki siatkówki, dzięki czemu impulsy trafiają do mózgu. Efekt? Pacjent może dostrzec zarysy kształtów.

Wszczepiony implant to Argus II. Nie jest to jednak jego pierwsze zastosowanie. Wcześniej wykorzystano go do poprawy jakości widzenia u pacjentów z retinopatią barwnikową.

Eksperci z zakresu okulistyki są zgodni: ta operacja jest przełomem. Warto dodać, że prace nad leczeniem zwyrodnienia plamki żółtej cały czas się rozwijają. Ich celem jest udostępnienie nowoczesnych technologii jak największej liczbie pacjentów.

Wszczepienie implantu Argus II to koszt około 150 tys. funtów, jednak pacjenci w Wielkiej Brytanii nie będą musieli za to płacić.

Czym jest AMD?

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, z którą zmaga się około 50 mln osób na całym świecie. Wyróżniamy zwyrodnienie suche i wysiękowe. AMD dotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku. Nie bez znaczenia jest również kolor skóry – z chorobą zmagają się częściej przedstawiciele białej rasy. Istotny wpływ na zachorowanie ma również stan zdrowia (AMD nierzadko łączy się ze schorzeniami układu krążenia), tryb życia (palenie papierosów) i sposób odżywiania (dieta uboga w przeciwutleniacze). Ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej wzrasta, jeśli w rodzinie pojawiła się już ta choroba.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zwyrodnienia plamki żółtej jest utrata centralnego widzenia. Oznacza to, że w samym środku widzianego obrazu znajduje się plama. Chory widzi zamazane, nierówne kształty. Trudno jest mu wykonywać precyzyjne czynności, takie jak czytanie lub pisanie.

Zwyrodnienie plamki żółtej przyczynia się do stopniowego pogarszania wzroku. Z czasem może doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach