Te 4 kroki mogą nawet o połowę zmniejszyć ryzyko niewydolności serca

Chcesz zadbać o zdrowie serca? Naukowcy przekonują, że wystarczy połączenie 4 prozdrowotnych czynników, aby zmniejszyć ryzyko niewydolności serca aż o połowę. Co powinieneś robić, aby uniknąć groźnych chorób serca?

Grafika / Shutterstock

Niewydolność serca w badaniach

Badania przeprowadzili naukowcy z Tufts University w Medford. Pod lupę wzięli niewydolność serca, czyli stan, w którym serce nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Istnieje wiele przyczyn niewydolności serca, jednak najczęściej schorzenie to jest wynikiem zawału, nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej serca. Niewydolność serca bardzo często dotyka seniorów po 65. roku życia.

Amerykańscy badacze zajęli się przypadkami prawie 4,5 tys. osób, które skończyły 65 lat. Przez 21 lat monitorowali ich stan zdrowia oraz obserwowali styl życia. Wzięli pod uwagę dietę, aktywność fizyczną, stosowanie używek, a także wzrost, wagę, obwód talii.

W ciągu 21 lat obserwacji niewydolność serca wystąpiła u 1380 osób. Badacze przeanalizowali wszystkie zebrane dane, które pozwoliły im na wyciągnięcie wniosków dotyczących wpływu trybu życia na zdrowie serca.

4 kroki ku zdrowiu

Okazało się, że wystarczą tylko 4 kroki, by zmniejszyć ryzyko niewydolności serca aż o połowę. Co jest skutecznym sposobem na zapobieganie chorobom serca? Po pierwsze – ruch. Nie trzeba jednak stosować forsownych ćwiczeń. Wystarczą regularne spacery w dość szybkim tempie.

Inne czynniki, które znacząco poprawiają stan serca to niepalenie oraz umiarkowane spożywanie alkoholu. O ile papierosy należy całkowicie wykluczyć, to w przypadku alkoholu wskazany jest minimum 1 drink w tygodniu (ale nie więcej niż 1–2 dziennie). Ważne jest również zapobieganie otyłości, która w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób serca.

Należy pamiętać o tym, że ryzyko niewydolności serca będzie o połowę mniejsze, jeśli zastosujemy co najmniej te 4 kroki.

Styl życia a choroby serca

Naukowcy z Melford wykazali, że proste zmiany w stylu życia to skuteczna broń na choroby serca. Utrzymanie prawidłowej wagi, unikanie papierosów, umiarkowane spożycie alkoholu oraz aktywność fizyczna poprawiają stan zdrowia i są w stanie uchronić nas przed niebezpieczną niewydolnością serca.

Badacze wyjaśnili, że chociaż w tym medycznym eksperymencie nie wykazano związku między dietą a niewydolnością serca, to wiele innych, wcześniejszych analiz potwierdza, że zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko wielu chorób układu krążenia.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Poza tym, należy pamiętać, że aby skutecznie zapobiegać otyłości, musimy stosować zasady zdrowego odżywiania. Rezygnacja z tłustych i przetworzonych potraw na rzecz diety obfitującej w warzywa, owoce, ryby, chude mięso oraz zboża to sposób na zdrowie oraz długie życie. Warto połączyć zdrowe odżywianie z uprawieniem sportów, takich jak nordic-walking, aby uzyskać najlepsze efekty.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Tłusty – szósty smak? Wynaleziono lek, który może opóźnić postęp choroby Alzheimera nawet o 30 procent Jesteś bilingwistą? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że jesteś bystrzakiem! Myślisz, że możesz przechytrzyć komary? Naukowcy udowadniają, w jak wielkim jesteś błędzie Odkryj zielony eliksir życia i zatrzymaj zdrowie na dłużej Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka