Polscy naukowcy opracowali tkaninę idealną dla alergików

Życie osób uczulonych na alergeny nie jest proste. Wszechobecne roztocza i kurz wywołują nieprzyjemne dolegliwości, utrudniając chorym normalne funkcjonowanie. Naukowcy z Łodzi znaleźli jednak sposób, by ułatwić życie uczulonym. Dzięki ich wynalazkowi alergicy będą mogli wreszcie odetchnąć pełną piersią.

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Nieznośne alergeny

W naszym otoczeniu istnieje mnóstwo niewidocznych gołym okiem drobnych żyjątek wydzielających silnie uczulające białka, na których działanie podatnych jest wiele osób. Objawy alergii są bardzo charakterystyczne – pojawia się nieprzyjemne uczucie drapania w gardle, napadowy, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, a nawet zmiany skórne. A za wszystko odpowiedzialne są niewielkie pajęczaki, namnażające się w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, zwłaszcza w domowym kurzu, nad którym tak trudno zapanować. Żywiące się obumarłym naskórkiem roztocza – bo o nich właśnie mowa – mogą stać się przyczyną alergii o charakterze przewlekłym. Do typowych symptomów dochodzą wówczas problemy z koncentracją, zmęczenie, ciągła senność czy bóle głowy.

Cenny wynalazek

Polscy naukowcy ponownie dali się poznać z najlepszej strony. Mając na uwadze fakt, że roztocza w ogromnej ilości rozmnażają się w poduszkach, materacach czy kołdrach, postanowili stworzyć barierę, która im to uniemożliwi. Opracowali materiał, który przepuszcza powietrze i parę wodną, ale nie pozwala na przenikanie alergenów do wewnątrz. Aby uzyskanie takiej struktury materiału było możliwe, wykorzystano specjalne, nowoczesne przędze i powlokę polimerową.

Zdaniem Marka Kowalskiego, profesora alergologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wykonane z tej tkaniny pokrowce na pościel pozwolą znacznie zmniejszyć stężenie alergenów w otoczeniu chorego, dzięki czemu będzie on mógł przyjmować mniejsze dawki środków o działaniu antyalergicznym, których zażywanie niejednokrotnie wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi.

To świetna wiadomość dla osób nieustannie zmagających się z astmą oskrzelową czy nawracającym nieżytem nosa. Zwłaszcza, że zbliża się jesień, czyli pora, kiedy objawy uczulenia znacznie się nasilają.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej... Stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce Polskie medyczne systemy komputerowe za unijne pieniądze Multimedialna sala operacyjna w Białymstoku Powódź - Sanepid przypomina o środkach ostrożności! Zabrze: nowatorska metoda naprawy zastawki mitralnej Ruch antyszczepionkowy zdobywa Poznań Przewlekle chorzy pacjenci ignorują zalecenia lekarzy Zbadaj się na cukrzycę - za darmo! Sto młodych wrocławianek poszukiwanych do udziału w badaniu Ile kosztuje alergia w Polsce?