Niebezpieczne pocałunki – zobacz, co ci grozi, gdy całujesz się z wieloma partnerami
Każdy z nas lubi się całować. To nie tylko forma okazywania czułości i miłości partnerowi, ale także przyjemność, spalanie kalorii i wydzielanie większych ilości hormonów szczęścia. Okazuje się jednak, że pocałunki to nie tylko szereg korzyści, ale też wiele niebezpiecznych zagrożeń. Co może grozić milionom całujących się osób na całym świecie?
Ślina, bakterie i… HPV
Okazuje się, że całowanie wyprzedza palenie tytoniu i picie alkoholu jako czynnik rozwoju nowotworów powstających w obrębie głowy i szyi. W prawie 70% przypadków tych nowotworów za ich powstanie odpowiedzialny jest przenoszony przez pocałunek wirus brodawczaka ludzkiego, znany także jako HPV.
Według australijskich naukowców, ryzyko rozwoju nowotworów u osób z wirusem HPV w organizmie było nawet 250 razy większe niż u tych, u których nie zanotowano jego obecności. I choć najczęściej wirus HPV odpowiada za rozwój raka szyjki macicy, to w przypadku pocałunków może mieć taki sam wpływ zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn.
Groźny nie tylko seks
Istnieje ponad sto typów wirusa HPV, ale tylko osiem z nich należy do szczepów tzw. wysokiego ryzyka, które mogą być bezpośrednią przyczyną rozwoju raka jamy ustnej i krtani. Według specjalistów, wirus HPV może być przekazywany poprzez seks oralny lub właśnie francuski pocałunek.
Według szacunków około 7% populacji jest nosicielami wirusa HPV, ale tylko 1% ma w jamie ustnej typ wirusa HPV, który uznaje się za główną przyczynę rozwoju nowotworów. I choć aż w 99% jest on przyczyną rozwoju raka szyjki macicy i w ok. 50% raka pochwy i sromu, to nie należy bagatelizować jego roli w rozwoju nowotworów w obrębie głowy.
Profilaktyka = bezpieczeństwo
Niestety wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zarówno klasyczny stosunek seksualny, jak też seks oralny, analny i francuski pocałunek mogą być tak samo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia, gdy doświadczamy ich z nieznaną nam wcześniej osobą lub z wieloma partnerami. Przed rozpoczęciem stosunku warto więc wybrać odpowiednią antykoncepcję mechaniczną, jednak w przypadku pocałunków nie mamy możliwości zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Jedyną receptą jest decyzja o unikaniu całowania się z nieznanymi nam osobami oraz tymi, o których wiemy, że są nosicielami wirusa HPV. Jeśli jednak kontakty z różnymi partnerami nam się zdarzają, warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie w postaci szczepionki na HPV. Co prawda nie uchroni nas przed innymi skutkami rozwiązłości, ale zabezpieczy przed rozwojem wirusa brodawczaka ludzkiego w naszym organizmie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze