Sok z tego owocu może uchronić cię przed kacem

Ilu amatorów alkoholu, tyle sposobów na kaca. Każdy z nas po swojemu stara się uporać z nieprzyjemnymi dolegliwościami, uprzykrzającymi nam dzień po suto zakrapianej imprezie, jednak w wielu przypadkach nasze wysiłki okazują się daremne. Na szczęście z pomocą przychodzą naukowcy. W ostatnim czasie odkryli zaskakująco prosty sposób na uniknięcie konsekwencji braku umiaru w piciu.

Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

Nierówna walka z alkoholem

Napoje wyskokowe i skutki nadmiernego ich spożywania znane są od tysięcy lat. Wystarczy chwila zapomnienia, aby reakcje zachodzące w naszym organizmie uprzytomniły nam o poranku dnia następnego, jak niepotrzebny był kolejny drink. Przyjemny stan upojenia alkoholowego po kilku godzinach zastępują ciężkie do zniesienia dolegliwości. Najczęściej doskwiera nam silny ból głowy, pragnienie, nudności, nadwrażliwość na światło i hałas, a także problemy z koncentracją, potliwość, dreszcze i ogólne osłabienie organizmu. A za wszystko odpowiadają produkowane przez wątrobę enzymy trawienne, za sprawą których alkohol zostaje przekształcony w kwas i aldehyd octowy – związki siejące w naszym organizmie prawdziwe spustoszenie.

Niezwykła moc gruszek

Ciekawego odkrycia dokonali australijscy naukowcy podczas badań nad nieznanymi dotąd prozdrowotnymi właściwościami gruszek. Oprócz tego, że stanowią one doskonałe źródło potasu i naturalnego błonnika usprawniającego pracę układu pokarmowego, a w dodatku pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, okazują się być pomocne także w zwalczaniu nieprzyjemnych skutków spożywania alkoholu. Okazuje się bowiem, że owoce te zawierają związki o działaniu przeciwzapalnym, dzięki którym organizm jest w stanie szybciej odzyskać równowagę.

Jest tylko jeden haczyk. Na zadowalające efekty wynikające z picia soku gruszkowego możemy liczyć jedynie wtedy, gdy sięgniemy po niego, zanim zaczniemy raczyć się ulubionymi drinkami. Nie istnieją dowody na to, że napój ten może pomagać w niwelowaniu konsekwencji picia.

Nie tylko gruszki są naszymi sprzymierzeńcami w walce z kacem. Podobne właściwości wykazują szparagi. Udowodniono, że zawarte w nich aminokwasy przyspieszają tempo pracy komórek, których zadaniem jest rozkład alkoholu, zapobiegając tym samym wystąpieniu uszkodzeń powodowanych przez toksyny, będące produktem ubocznym tego procesu.

Obiecujące zdają się być również wyniki badań prowadzonych nad opuncją. Jej prozdrowotne właściwości znane są od dawna, jednak dopiero w ostatnim czasie odkryto, że może być ona świetnym lekarstwem na kaca. Ekstrakt z tego kaktusa może przeciwdziałać skutkom stanu zapalnego, do jakiego dochodzi w wątrobie po wypiciu alkoholu.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Te 4 kroki mogą nawet o połowę zmniejszyć ryzyko niewydolności serca Tłusty – szósty smak? Wynaleziono lek, który może opóźnić postęp choroby Alzheimera nawet o 30 procent Jesteś bilingwistą? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że jesteś bystrzakiem! Myślisz, że możesz przechytrzyć komary? Naukowcy udowadniają, w jak wielkim jesteś błędzie Odkryj zielony eliksir życia i zatrzymaj zdrowie na dłużej Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca