Zdjęcie napojów / Shutterstock

Coca-Cola
jak heroina

Zobacz, jak naprawdę wpływa
na nasz organizm

To, że słodkie gazowane napoje nie są najlepsze dla naszego organizmu, wiemy nie od dziś. Otyłość, cukrzyca typu 2 i próchnica to tylko niektóre z chorób, które pojawiają się, gdy nasza codzienna dieta bogata jest w napoje z bąbelkami. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie reaguje twój organizm od razu po ich spożyciu? Będziesz zaskoczony tym, w jaki sposób 1 puszka coca-coli ingeruje w pracę twojego organizmu.

Cukier krzepi?

Statystycznie każdy z nas wypija dziennie ok. 150 ml słodzonych gazowanych napojów. W jednej puszce takiego napoju, czyli w 330 ml, znajduje się nawet 10 łyżeczek białego cukru. Jeśli więc wypijemy pół takiej puszki, to jednorazowo dostarczamy naszemu organizmowi 5 łyżeczek cukru. Tymczasem według zaleceń ekspertów z dziedziny dietetyki, nie powinniśmy spożywać więcej niż 6 łyżeczek cukru. Skoro jedną porcją napoju dostarczymy ich aż 5, to co z cukrem zawartym w innych napojach i produktach spożywczych?

Brytyjski farmaceuta Niraj Naik zdecydował się na przebadanie wpływu napoju gazowanego na ludzki organizm w ciągu 1 godziny od jego spożycia. Według naukowca wysoka zawartość cukru w napojach gazowanych od razu po spożyciu powinna wywołać wymioty. Nie dzieje się tak z powodu zawartości kwasu fosforowego pozwalającego utrzymać płyn w układzie pokarmowym. To z kolei powoduje, że już w ciągu 20 minut od wypicia gwałtownie wzrasta poziom cukru we krwi, powodując jednocześnie zbyt intensywne uwalnianie insuliny.

Słodki narkotyk

W ciągu 40 minut nasz organizm jest w stanie zaabsorbować całą kofeinę z coli, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi. W tym momencie zablokowane zostają adenozyny, czyli receptory w mózgu odpowiedzialne za uczucie zmęczenia. 5 minut później wzrasta produkcja dopaminy – neuroprzekaźnika, który kontroluje uczucie przyjemności w ośrodku mózgu. Według farmaceuty, reakcja mózgu na napój gazowany porównywalna jest do tej, która następuje po przyjęciu heroiny, co powoduje, że mamy ochotę sięgnąć po kolejną puszkę.

Gorzkie konsekwencje

W godzinę po wypiciu napoju stężenie cukru we krwi gwałtownie spada, powodując rozdrażnienie i senność. Ponadto woda zawarta w napoju wydalana jest z organizmu razem z szeregiem składników mineralnych i substancji odżywczych niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu. W dodatku dostarczenie organizmowi dużych ilości syropu kukurydzianego i kofeiny stwarza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, chorób serca, cukrzycy i otyłości. Jeśli jednak napoje gazowane, w tym coca-cola, spożywane są sporadycznie w niewielkich ilościach, nie powodują poważnych szkód w organizmie. Dlatego tak jak w wypadku każdego produktu spożywczego, tak i w wypadku coca-coli, lepiej zachować umiar i nie podawać tego napoju małym dzieciom.

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nowinki:

Sok z tego owocu może uchronić cię przed kacem Te 4 kroki mogą nawet o połowę zmniejszyć ryzyko niewydolności serca Tłusty – szósty smak? Wynaleziono lek, który może opóźnić postęp choroby Alzheimera nawet o 30 procent Jesteś bilingwistą? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że jesteś bystrzakiem! Myślisz, że możesz przechytrzyć komary? Naukowcy udowadniają, w jak wielkim jesteś błędzie Odkryj zielony eliksir życia i zatrzymaj zdrowie na dłużej Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc