Przełom w diagnostyce raka trzustki! Wystarczy tylko badanie moczu?

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Opracowali badanie, które może pomóc wykryć raka trzustki we wczesnym stadium rozwoju. Do tej pory postawienie diagnozy miało miejsce najczęściej w momencie, w którym choroba była już zaawansowana, a większość pacjentów miała nikłe szanse na powrót do zdrowia.

Zdjęcie komórek / Shutterstock

Cichy zabójca

Rak trzustki to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób nowotworowych. Przez długi czas rozwija się, nie dając żadnych objawów, przez co niemal 80 procent pacjentów trafia do lekarza w momencie, w którym guz jest już na zaawansowanym etapie rozwoju, a na podjęcie leczenia jest już zwyczajnie za późno. Na wystąpienie nowotworu w największym stopniu narażone są osoby obciążone genetycznie, ale także nałogowi palacze, ludzie otyli i seniorzy po 50. roku życia, zwłaszcza z rozpoznaną cukrzycą.

Wysiłki zmierzające do opracowania systemu wczesnego wykrywania choroby trwały od lat. Nadzieję przynosi efekt współpracy brytyjskich i hiszpańskich ekspertów. Ich metoda może zrewolucjonizować terapię raka trzustki, dając pacjentom onkologicznym szansę na dłuższe życie.

Sekret prostego badania

Na potrzeby testów przebadanych zostało 488 próbek moczu. 192 pochodziły od pacjentów, u których stwierdzony został rak trzustki, 92 od osób cierpiących na przewlekłe zapalenie trzustki, natomiast pozostałe od ludzi zdrowych. Do badań wykorzystano ponadto 117 próbek moczu pochodzących od pacjentów z innymi schorzeniami wątroby i pęcherzyka żółciowego. Spośród 1500 zawartych w urynie białek uwagę uczonych przykuły trzy: LYVE1, REG1A oraz TFF1.

Okazało się bowiem, że u chorych na raka stężenia wszystkich trzech uległy widocznemu podwyższeniu w porównaniu zarówno z osobami zdrowymi, jak i tymi, które zmagały się z innymi problemami z tym narządem. Zdaniem naukowców odkrycie to stanowi milowy krok we wczesnej diagnostyce nowotworu, który dzięki zastosowaniu tej metody będzie można leczyć operacyjnie, zanim osiągnie rozmiary uniemożliwiające wykonanie zabiegu. Szacuje się, że jeśli chorobę uda się rozpoznać na drugim etapie, przeżywalność może wzrosnąć o 20 procent, a jeśli na pierwszym – nawet o 60!

Uczeni wierzą, że dalsze badania potwierdzą skuteczność opracowanej przez nich strategii. Mamy nadzieję, że ich pozytywne wyniki już niebawem ujrzą światło dzienne.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Coca-cola jak heroina – zobacz, jak naprawdę wpływa na nasz organizm Sok z tego owocu może uchronić cię przed kacem Te 4 kroki mogą nawet o połowę zmniejszyć ryzyko niewydolności serca Tłusty – szósty smak? Wynaleziono lek, który może opóźnić postęp choroby Alzheimera nawet o 30 procent Jesteś bilingwistą? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że jesteś bystrzakiem! Myślisz, że możesz przechytrzyć komary? Naukowcy udowadniają, w jak wielkim jesteś błędzie Odkryj zielony eliksir życia i zatrzymaj zdrowie na dłużej Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja