Niebezpieczny upał – chroń głowę przed słońcem

Promienie słoneczne korzystnie oddziałują na nasz organizm. Słońce poprawia samopoczucie, pozytywnie wpływa na przemianę materii, umożliwia syntezę witaminy D, a umiarkowana opalenizna sprawia, że do naszego organizmu trudniej przenikają bakterie chorobotwórcze. Jednak nadmierne działanie promieni słonecznych może nieść ze sobą wiele niepożądanych dla naszego zdrowia skutków. Słońce przyspiesza proces starzenia skóry, może wywoływać alergię i choroby, np. trądzik, łuszczycę czy łupież. Upał jest szczególnie niebezpieczny dla naszego mózgu – nadmierne promieniowanie może wywołać udar cieplny, słoneczny, a nawet przyspieszyć wylew.

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Udar cieplny a udar słoneczny

Udar cieplny jest efektem przegrzania organizmu np. na skutek przebywania w pomieszczeniu, w którym jest gorąco czy w nieklimatyzowanym aucie podczas upałów. Udar słoneczny dotyczy przegrzania organizmu pod wpływem zbyt długiego przebywania na słońcu. Promienie słoneczne, które ogrzewają naszą głowę, mogą wywołać zaburzenia termoregulacji, gospodarki elektrolitowej, odwodnienie organizmu, a w skrajnych przypadkach prowadzą do przekrwienia mózgu oraz opon mózgowych.

Objawy udaru cieplnego

Główne objawy udaru cieplnego to: nudności, rumieńce na twarzy (w ciężkich przypadkach bladość), potliwość, bełkotliwa mowa, niestabilny chód, mroczki przed oczami, w niektórych przypadkach dochodzi nawet do utraty przytomności. U chorego może wystąpić gorączka, ból i zawroty głowy, drgawki, zwiotczenie mięśni, przyspieszone tętno, bardzo sucha skóra. Dodatkowo pojawia się rozbicie psychiczne. W momencie gdy zauważymy u kogoś przemęczenie i któryś z wyżej wymienionych objawów, natychmiast należy przenieść chorego w miejsce, w którym jest cień, oraz bezzwłocznie podać coś chłodnego do picia. Kiedy jednak objawy nie ustępują, należy ułożyć chorego w pozycji bocznej i oczekując na pomoc medyczną, ochładzać jego ciało kostkami lodu lub strumieniem wody.

Udar mózgu i wylew

Każdego roku udar mózgu jest przyczyną śmierci dla blisko 30 tysięcy Polaków, natomiast u 40 tysięcy na skutek udaru w organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Jest to niezwykle niebezpieczne schorzenie na tle neurologicznym, które powoduje niedokrwienie i niedotlenienie tkanek, odmiennie niż wylew udar krwotoczny, wywołany wylewem krwi do mózgu. W swoim przebiegu wylew jest bardzo podobny do udaru słonecznego. Objawia się nudnościami, wymiotami, silnym bólem głowy, przyspieszonym tętnem. Może dojść do napadów padaczkowych, utraty przytomności, majaczenia, dezorientacji, trudności z oddychaniem oraz zaburzenia świadomości, mowy i chodu. Wśród udarów krwotocznych wyróżniamy krwotoki śródmózgowe i podpajęczynówkowe, do których mogą przyczynić się choroby tętnic i żył, urazy głowy, pęknięcie tętniaka, miażdżyca czy guzy mózgu. Zwiększone ryzyko wylewu występuje u osób starszych oraz u palaczy i alkoholików. Udar krwotoczny, w przeciwieństwie do udaru cieplnego, może prowadzić do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie – śpiączki, inwalidztwa, trudności z pamięcią, mówieniem i poruszaniem się.

Nie lekceważ objawów

O ile udar cieplny jest szybki do opanowania, o tyle udar krwotoczny stanowi zagrożenie życia. Laik może mieć trudność z rozróżnieniem tych schorzeń, dlatego gdy tylko zauważymy niepokojące objawy, bezzwłocznie należy wezwać fachową pomoc. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i wykonaniu badań diagnostycznych, takich jak np. rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, lekarz ustala, z jaką chorobą ma do czynienia, co pozwala na natychmiastową pomoc i leczenie. Niektóre z objawów wylewu mogą być zbieżne z udarem słonecznym lub cieplnym, jak chociażby osłabienie, wymioty, silny ból głowy, drgawki, trudności z oddychaniem i zaburzenia świadomości. W zależności od tego, który obszar w mózgu został uszkodzony, u chorego mogą pojawić się zaburzenia mowy, widzenia czy chodu, objawy charakterystyczne zarówno dla wylewu, jak i udaru słonecznego.

Chroń swój mózg

Udar cieplny, słoneczny czy udary krwotoczne choć podobne w objawach, niosą ze sobą odmienne skutki. Przed udarami wywołanymi wysoką temperaturą można się chronić, nawadniając organizm i unikając przegrzania głowy oraz nadmiernego jej nasłonecznienia. Również w przypadku udaru mózgu istotna jest profilaktyka, ale czasem i ona nie chroni przed nieodwracalnymi dla naszego organizmu skutkami. Chociaż oznaki udaru słonecznego czy cieplnego nie stanowią zagrożenia dla naszego życia i można szybko je zniwelować, siadając w cieniu i pijąc dużo wody, to nie wolno ich lekceważyć, ponieważ mogą to być objawy udaru krwotocznego.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Owoce i warzywa są coraz słodsze, a przez to mniej zdrowe Czy wiesz, co możesz złapać na plaży? Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie