Amnezja cyfrowa skutkiem nadużywania internetu

Marshall McLuhan – wybitny kanadyjski teoretyk komunikacji – twierdził, że media są przedłużeniem zmysłów człowieka i choć służą dokładniejszemu odbieraniu świata, to transformują i stępiają naszą wrażliwość. Dziś technologia poszła o krok dalej – wpływa nie tylko na nasze zmysły, ale i procesy poznawcze. Brytyjscy naukowcy alarmują, że nadmierne korzystanie z internetu i smartfonów może skutkować amnezją cyfrową – skoro możemy coś szybko wyszukać, to nie skupiamy się na tym, aby to zapamiętać.

 Zdjęcie kobiety  / Shutterstock

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Technologie rozleniwiają

Jeszcze kilka lat temu w każdej chwili byliśmy w stanie przypomnieć sobie kilka najważniejszych dla nas numerów telefonu i z łatwością umieliśmy wymienić hasła zabezpieczające nasze dane w komputerze. Dzisiaj wyszukanie danego numeru to kwestia kilku ruchów w telefonie, a hasła mamy przypisane do wyszukiwarki. Wszelkie potrzebne informacje są na wyciągnięcie ręki, więc nasz mózg nie zaprząta sobie głowy tym, aby wpisać je w pamięć. Jednak co zrobić, jeżeli zapomnimy zabrać ze sobą telefon, a będziemy musieli pilnie skontaktować się z kimś bliskim? Co, jeśli ktoś nagle odcina nam internet, a my potrzebujemy wyszukać informację, do której już wcześniej mieliśmy dostęp, ale nie skupialiśmy się na tym, by ją zapamiętać, wiedząc, że jest tak łatwa do wyszukania w sieci? Warto wykonywać ćwiczenia na pamięć i nie polegać tylko na technologii, ponieważ nie zawsze będziemy mogli z niej skorzystać.

Informacje na wyciągnięcie ręki

Zastanówmy się, jak zapamiętujemy i jak chronimy informacje w pamięci. Niegdyś, kiedy dostęp do pewnych informacji nie był tak prosty jak obecnie, większą uwagę i koncentrację skupialiśmy na tym, aby zapamiętać dane na tyle skutecznie, by bez problemu odtworzyć je w przyszłości. Dziś nie jest to takie proste, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nie musimy czegoś pamiętać, bo łatwo możemy to znaleźć. Z badań przeprowadzonych w tym roku przez Microsoft wynika, że średnia długość koncentracji uwagi spadła do 8 sekund, podczas gdy w 2000 roku, kiedy urządzenia mobilne dopiero stawały się popularne, czas ten wynosił 12 sekund. Badania wykazały, że chociaż szybko opanowujemy zmieniające się błyskawicznie technologie, to mamy problem w sytuacjach wymagających skupienia.

Problem przyszłości

Dzisiejsze dzieci wolą siedzieć przed ekranem komputera niż czytać książki. Ich słownictwo staje się uboższe, a poszukiwanie informacji przebiega tak, jakbyśmy korzystali z pilota – przeskakujemy przez pewne newsy, czytając tylko nagłówki i nie skupiamy się na nich, tak jakbyśmy skakali po kanałach telewizyjnych w poszukiwaniu interesujących nas treści. Pamięć działa wybiórczo, z czasem nie tylko przestaje pomijać nieistotne informacje, ale dokonuje też selekcji ważnych treści. Tracimy zdolność myślenia, nawet jeżeli coś wiemy, to wolimy sprawdzić to w internecie. Przestajemy ufać swojej pamięci, zdajemy się na technologię, która przecież bywa zawodna. Podświadomie wolimy zapisać coś na karcie pamięci, niż polegać na własnej.

Jak ocalić naszą pamięć?

Choć żyjemy w świecie technologii i na co dzień jest nam ona bardzo potrzebna, to nie możemy dać się jej zniewolić. Mechaniczne wyszukiwanie treści w internecie, wykorzystanie ich, a następnie zapomnienie o tym, co przed chwilą zostało wyszukane, nie poprawi zdolności i pojemności naszej pamięci. Korzystaj z internetu rozważnie, nie traktuj go jako środka dla zabicia czasu. Zadbaj o swoją przestrzeń, niech będzie wolna od technologii. Ćwicz pamięć – zapisuj ważne informacje w notesie i staraj się do nich wracać. Dużo czytaj, rozmawiaj z ludźmi. Nie pozwól zniewolić swojego umysłu przez system technologiczny.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Bioniczne oko – ratunek dla osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Projekt sztucznej komory serca dla dzieci "tuż przed finiszem" Japońska elektrownia atomowa nie powinna zagrozić naszemu zdrowiu Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Duże możliwości pola magnetycznego Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę