Amnezja cyfrowa skutkiem nadużywania internetu

Marshall McLuhan – wybitny kanadyjski teoretyk komunikacji – twierdził, że media są przedłużeniem zmysłów człowieka i choć służą dokładniejszemu odbieraniu świata, to transformują i stępiają naszą wrażliwość. Dziś technologia poszła o krok dalej – wpływa nie tylko na nasze zmysły, ale i procesy poznawcze. Brytyjscy naukowcy alarmują, że nadmierne korzystanie z internetu i smartfonów może skutkować amnezją cyfrową – skoro możemy coś szybko wyszukać, to nie skupiamy się na tym, aby to zapamiętać.

 Zdjęcie kobiety  / Shutterstock

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Technologie rozleniwiają

Jeszcze kilka lat temu w każdej chwili byliśmy w stanie przypomnieć sobie kilka najważniejszych dla nas numerów telefonu i z łatwością umieliśmy wymienić hasła zabezpieczające nasze dane w komputerze. Dzisiaj wyszukanie danego numeru to kwestia kilku ruchów w telefonie, a hasła mamy przypisane do wyszukiwarki. Wszelkie potrzebne informacje są na wyciągnięcie ręki, więc nasz mózg nie zaprząta sobie głowy tym, aby wpisać je w pamięć. Jednak co zrobić, jeżeli zapomnimy zabrać ze sobą telefon, a będziemy musieli pilnie skontaktować się z kimś bliskim? Co, jeśli ktoś nagle odcina nam internet, a my potrzebujemy wyszukać informację, do której już wcześniej mieliśmy dostęp, ale nie skupialiśmy się na tym, by ją zapamiętać, wiedząc, że jest tak łatwa do wyszukania w sieci? Warto wykonywać ćwiczenia na pamięć i nie polegać tylko na technologii, ponieważ nie zawsze będziemy mogli z niej skorzystać.

Informacje na wyciągnięcie ręki

Zastanówmy się, jak zapamiętujemy i jak chronimy informacje w pamięci. Niegdyś, kiedy dostęp do pewnych informacji nie był tak prosty jak obecnie, większą uwagę i koncentrację skupialiśmy na tym, aby zapamiętać dane na tyle skutecznie, by bez problemu odtworzyć je w przyszłości. Dziś nie jest to takie proste, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nie musimy czegoś pamiętać, bo łatwo możemy to znaleźć. Z badań przeprowadzonych w tym roku przez Microsoft wynika, że średnia długość koncentracji uwagi spadła do 8 sekund, podczas gdy w 2000 roku, kiedy urządzenia mobilne dopiero stawały się popularne, czas ten wynosił 12 sekund. Badania wykazały, że chociaż szybko opanowujemy zmieniające się błyskawicznie technologie, to mamy problem w sytuacjach wymagających skupienia.

Problem przyszłości

Dzisiejsze dzieci wolą siedzieć przed ekranem komputera niż czytać książki. Ich słownictwo staje się uboższe, a poszukiwanie informacji przebiega tak, jakbyśmy korzystali z pilota – przeskakujemy przez pewne newsy, czytając tylko nagłówki i nie skupiamy się na nich, tak jakbyśmy skakali po kanałach telewizyjnych w poszukiwaniu interesujących nas treści. Pamięć działa wybiórczo, z czasem nie tylko przestaje pomijać nieistotne informacje, ale dokonuje też selekcji ważnych treści. Tracimy zdolność myślenia, nawet jeżeli coś wiemy, to wolimy sprawdzić to w internecie. Przestajemy ufać swojej pamięci, zdajemy się na technologię, która przecież bywa zawodna. Podświadomie wolimy zapisać coś na karcie pamięci, niż polegać na własnej.

Jak ocalić naszą pamięć?

Choć żyjemy w świecie technologii i na co dzień jest nam ona bardzo potrzebna, to nie możemy dać się jej zniewolić. Mechaniczne wyszukiwanie treści w internecie, wykorzystanie ich, a następnie zapomnienie o tym, co przed chwilą zostało wyszukane, nie poprawi zdolności i pojemności naszej pamięci. Korzystaj z internetu rozważnie, nie traktuj go jako środka dla zabicia czasu. Zadbaj o swoją przestrzeń, niech będzie wolna od technologii. Ćwicz pamięć – zapisuj ważne informacje w notesie i staraj się do nich wracać. Dużo czytaj, rozmawiaj z ludźmi. Nie pozwól zniewolić swojego umysłu przez system technologiczny.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Bioniczne oko – ratunek dla osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli