Sprawdzanie służbowej poczty po godzinach szkodzi zdrowiu!

Czy ty też należysz do grupy osób, które nigdy nie przestają pracować? Czy nawet po powrocie do domu sprawdzasz służbowego maila, odczytujesz i odpisujesz na wiadomości? Uważaj – najnowsze badania potwierdzają, że możesz tym poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu!

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Wszystkiemu winien kortyzol

Kortyzol to hormon produkowany w nadnerczach. Podobnie jak adrenalina nazywany jest hormonem stresu – w sytuacjach stresogennych mobilizuje cały organizm do działania. Wówczas przynosi wiele korzyści: wzmacnia działanie adrenaliny i noradrenaliny oraz powoduje wysokie stężenie glukozy we krwi. Niestety, kiedy poziom kortyzolu utrzymuje się na wysokim poziomie przez dłuższy czas, może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Długotrwały stres jest jednak przyczyną wielu groźnych chorób, w tym depresji. Wysoki poziom kortyzolu osłabia system immunologiczny, powoduje obumieranie komórek mózgowych odpowiedzialnych za procesy pamięciowe i uczenia się, a także może być sprawcą otyłości brzusznej.

W pełnej gotowości

Naukowcy z Uniwersytetu w Hamburgu przeprowadzili badania, udowadniając, że poziom kortyzolu u osób, które miały pozostać dostępne służbowo poza godzinami pracy, był znacznie wyższy i wpływał na obniżenie ich dobrego samopoczucia. Jego stężenie było również znacznie wyższe, jeśli pracownicy oczekiwali na kontakt telefoniczny z pracy.

Naukowcy zadali tę samą serię pytań stu trzydziestu dwóm pracownikom z trzynastu różnych miejsc pracy w ciągu ośmiu dni, aby stworzyć potwierdzający tezę raport. Połowa uczestników badania otrzymywała pytania, będąc wcześniej uprzedzonym o konieczności bycia dostępnym, druga połowa – kiedy się tego nie spodziewała. Próbki śliny pobrane od uczestników potwierdziły, że pracownicy, którzy spodziewali się kontaktu, mieli wysoki poziom kortyzolu – nawet jeśli nie byli wówczas w miejscu pracy. Naukowcy twierdzą, że to za sprawą otaczającej nas ze wszystkich stron technologii, która umożliwia bycie w stałym kontakcie z szefem lub współpracownikami. Dzięki temu stworzyliśmy kulturę, w której jesteśmy dostępni dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, a to szkodzi naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Nie przynoś pracy do domu!

Wyniki badań opublikowane w naukowym czasopiśmie Journal of Occupational Health Psychology potwierdzają, że osoby, które również poza godzinami pracy rozwiązują służbowe sprawy, mają częstsze zaburzenia samopoczucia i problemy ze zdrowiem.

Inne badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców, opublikowane w czasopiśmie Chronobiology International, odkryły że osoby pracujące po godzinach również częściej narzekają na bezsenność, zmęczenie, bóle głowy, problemy żołądkowe i niepokój, a także bóle mięśni i problemy sercowo-naczyniowe. Ich zdaniem unormowania wymagają procedury dotyczące zatrudnienia, tak aby praca nie miała wpływu na życie rodzinne pracowników.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Stworzono olej, który może być stosowany aż 80 razy Pikantne jedzenie przedłuża życie? Niebezpieczny upał – chroń głowę przed słońcem Owoce i warzywa są coraz słodsze, a przez to mniej zdrowe Czy wiesz, co możesz złapać na plaży? Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T