Słuchanie ulubionej muzyki przyspiesza regenerację organizmu po operacji

Muzyka łagodzi obyczaje, odpręża, zbliża.... jej zalety moglibyśmy jeszcze długo wymieniać. W ostatnim czasie naukowcy powiększyli listę korzyści płynących ze słuchania utworów muzycznych. Okazuje się, że muzyka może przyspieszać powrót do zdrowia po operacji.
Muzyka leczy
Badania przeprowadzono na grupie prawie 7 tys. osób. Na podstawie otrzymanych wyników naukowcy stwierdzili, że słuchanie muzyki przed, w trakcie oraz po zabiegu przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Pacjenci odczuwają mniejszą potrzebę sięgnięcia po środki przeciwbólowe. Słuchanie utworów muzycznych redukuje też ich lęk. Operowani są bardziej usatysfakcjonowani z opieki medycznej.
Słuchanie ulubionych melodii poprawia stan zdrowia zarówno pacjentów, którzy mieli znieczulenie miejscowe, jak i tych operowanych pod narkozą. Jednak znacznie lepiej muzyka działała na osoby, które były świadome podczas zabiegu.
Doktor Catherine Meads z Uniwersytetu Brunel w Londynie – autorka badań – twierdzi, że muzyka to bezpieczny, bezinwazyjny i bardzo tani sposób na przyspieszenie rekonwalescencji pacjenta i każdy powinien mieć do niego dostęp. Pacjenci powinni też mieć możliwość wyboru muzyki. Istnieje jednak jedno zastrzeżenie: muzyka nie może utrudniać komunikacji w zespole medycznym.
Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?
Tezę naukowców potwierdza Curtis Resinger, psycholog kliniczny ze szpitala Hillside Zucker w Glen Oaks, Nowy Jork. Jest on zdania, że muzyka przynosi ulgę w cierpieniach fizycznych oraz psychicznych pacjentów. Zastrzega jednak, że nie można założyć, iż słuchanie muzyki będzie miało tak dobry wpływ na wszystkich pacjentów. Być może niektórzy najlepiej będą czuć się w całkowitej ciszy, inni będą chcieli odprężyć się, oglądając program telewizyjny, jeszcze inni zechcą jedynie słuchać dźwięków otoczenia.
Doktor Ron Marino, pediatra ze szpitala Whintrop w Mineola, w Nowym Jorku, również potwierdza informację o zbawiennym wpływie słuchania muzyki na zdrowie pacjentów. Uważa on, że muzyka to potężne narzędzie, które ma swoje korzenie w każdej kulturze i cywilizacji. Według niego jest to kolejny nietradycyjny, niefarmakologiczny sposób radzenia sobie z bólem i lękiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze