Słuchanie ulubionej muzyki przyspiesza regenerację organizmu po operacji

Muzyka łagodzi obyczaje, odpręża, zbliża.... jej zalety moglibyśmy jeszcze długo wymieniać. W ostatnim czasie naukowcy powiększyli listę korzyści płynących ze słuchania utworów muzycznych. Okazuje się, że muzyka może przyspieszać powrót do zdrowia po operacji.

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Muzyka leczy

Badania przeprowadzono na grupie prawie 7 tys. osób. Na podstawie otrzymanych wyników naukowcy stwierdzili, że słuchanie muzyki przed, w trakcie oraz po zabiegu przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Pacjenci odczuwają mniejszą potrzebę sięgnięcia po środki przeciwbólowe. Słuchanie utworów muzycznych redukuje też ich lęk. Operowani są bardziej usatysfakcjonowani z opieki medycznej.

Słuchanie ulubionych melodii poprawia stan zdrowia zarówno pacjentów, którzy mieli znieczulenie miejscowe, jak i tych operowanych pod narkozą. Jednak znacznie lepiej muzyka działała na osoby, które były świadome podczas zabiegu.

Doktor Catherine Meads z Uniwersytetu Brunel w Londynie – autorka badań – twierdzi, że muzyka to bezpieczny, bezinwazyjny i bardzo tani sposób na przyspieszenie rekonwalescencji pacjenta i każdy powinien mieć do niego dostęp. Pacjenci powinni też mieć możliwość wyboru muzyki. Istnieje jednak jedno zastrzeżenie: muzyka nie może utrudniać komunikacji w zespole medycznym.

Tezę naukowców potwierdza Curtis Resinger, psycholog kliniczny ze szpitala Hillside Zucker w Glen Oaks, Nowy Jork. Jest on zdania, że muzyka przynosi ulgę w cierpieniach fizycznych oraz psychicznych pacjentów. Zastrzega jednak, że nie można założyć, iż słuchanie muzyki będzie miało tak dobry wpływ na wszystkich pacjentów. Być może niektórzy najlepiej będą czuć się w całkowitej ciszy, inni będą chcieli odprężyć się, oglądając program telewizyjny, jeszcze inni zechcą jedynie słuchać dźwięków otoczenia.

Doktor Ron Marino, pediatra ze szpitala Whintrop w Mineola, w Nowym Jorku, również potwierdza informację o zbawiennym wpływie słuchania muzyki na zdrowie pacjentów. Uważa on, że muzyka to potężne narzędzie, które ma swoje korzenie w każdej kulturze i cywilizacji. Według niego jest to kolejny nietradycyjny, niefarmakologiczny sposób radzenia sobie z bólem i lękiem.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Sprawdzanie służbowej poczty po godzinach szkodzi zdrowiu! Stworzono olej, który może być stosowany aż 80 razy Pikantne jedzenie przedłuża życie? Niebezpieczny upał – chroń głowę przed słońcem Owoce i warzywa są coraz słodsze, a przez to mniej zdrowe Czy wiesz, co możesz złapać na plaży? Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy