Naukowcy opracowali żel, który łagodzi stany zapalne w jelitach

Nowoczesny hydrożel może się okazać skutecznym lekiem dla chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dzięki swojej konsystencji środek przywiera do tkanki zmienionej chorobowo i powoli uwalnia lecznicze substancje. Hydrożel już wkrótce może stać się alternatywą dla leków doustnych oraz lewatyw.

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Jak działa żel?

Nowoczesny lek na zapalenie jelita grubego został opracowany w szpitalu w Bostonie. Zespół pod przewodnictwem profesora Jeffa Karpa opracował unikalną formułę – hydrożel przywiera do owrzodzeń w jelitach i stopniowo uwalnia substancje o właściwościach przeciwzapalnych. Środek wprowadza się do odbytu, co pozwala na skuteczniejsze leczenie. Dlaczego? Ponieważ większość środków do przyjmowania doustnie rozkłada się, zanim trafi do jelita. Z tego powodu leczenie często nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a pacjenci muszą korzystać z innej formy terapii poprzez codzienne lewatywy.

Hydrożel został dotychczas przetestowany na tkankach pobranych od pacjentów chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także na myszach. Rezultaty dają nadzieję, że wkrótce pojawi się skuteczny lek, którego przyjmowanie nie będzie się wiązało z koniecznością wykonywania nieprzyjemnych lewatyw.

Doktor Jeff Karp wyraził nadzieję, że niedługo ta technologia pozwoli ograniczyć ilość lewatyw do 1 w tygodniu, a żel znacząco poprawi komfort życia osób cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Potrzebne są jednak dodatkowe testy, zanim żel trafi do pacjentów.

Choroba jelit na całe życie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to stan zapalny w obrębie jelit. Schorzenie dotyka zwykle młodych osób, między 20. a 40. rokiem życia. Charakterystyczne objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego to bardzo częste biegunki, zaparcia, bóle brzucha, osłabienie. Pacjenci często mają gorączkę i obserwują pojawienie się krwi w stolcu.

Choroba ma charakter przewlekły, co oznacza, że zdarzają się okresy remisji i nawrotów dolegliwości. Poza leczeniem farmakologicznym ważna jest również dieta. Chorzy powinni jeść lekkostrawne potrawy, unikać produktów wywołujących wzdęcia oraz ograniczyć ilość alkoholu, ostrych przypraw, a także smażonych dań w codziennym jadłospisie.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Religia lepsza dla psychiki niż sport i wolontariat Przełom w diagnostyce raka trzustki! Wystarczy tylko badanie moczu? Coca-cola jak heroina – zobacz, jak naprawdę wpływa na nasz organizm Sok z tego owocu może uchronić cię przed kacem Te 4 kroki mogą nawet o połowę zmniejszyć ryzyko niewydolności serca Tłusty – szósty smak? Wynaleziono lek, który może opóźnić postęp choroby Alzheimera nawet o 30 procent Jesteś bilingwistą? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że jesteś bystrzakiem! Myślisz, że możesz przechytrzyć komary? Naukowcy udowadniają, w jak wielkim jesteś błędzie Odkryj zielony eliksir życia i zatrzymaj zdrowie na dłużej Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości