Komputer wie, co czujesz. Czy to możliwe?

Czy maszyna może odkryć, co czujesz? Okazuje się, że tak. Naukowcy z Quantum Lab Poland nauczyli system komputerowy, jak rozpoznawać emocje. Technologia powstała w celach marketingowych. Jest to również wielka szansa dla osób sparaliżowanych.

Zdjęcie ludzi / Shutterstock

Skaner emocji

Inżynierowie Krzysztof Cywiński, Dariusz Kamowski oraz psycholog Konrad Bocian, członkowie zespołu badawczego Quantum Lab Poland, stworzyli dość innowacyjny sposób na badanie ludzkich emocji na podstawie skanu mimiki twarzy.

– Wykorzystując opracowane przez nas odpowiednie algorytmy, najpierw uczymy nasz program wykrywania twarzy, bo to jest element wymagany do dalszej analizy. Jak już program znajdzie twarz, zaczyna analizować zmiany, które się na niej pojawiają, czyli stopień napięcia mięśni i mimikę. Na tej podstawie próbuje określić, jakie jest prawdopodobieństwo, że twarz przedstawia ekspresję danej emocji – wyjaśnia psycholog Konrad Bocian.

Naukowcy w ciągu 2 lat opracowali metodę opartą na analizie 6 podstawowych emocji człowieka: radości, smutku, zaskoczenia, złości, strachu i wstrętu. Każdy człowiek bowiem, bez względu na rasę, kolor skóry czy płeć, wyraża emocje w ten sam bądź zbliżony sposób. Jak nauczyć komputer rozpoznawania emocji? Badacze pokazali programowi tysiąc zdjęć ludzkich twarzy przedstawiających daną emocję. Program skanował je i na tej podstawie określano, jak wygląda twarz prezentująca konkretny stan emocjonalny.

Przyszłość dla badań rynku i robotyki społecznej?

Platforma do rozpoznawania emocji będzie wykorzystywana w agencjach marketingowych, firmach badających rynek oraz przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem reklam. Jak to działa? Firma, która chce sprawdzić, czy jej przekaz reklamowy wywoła pożądane emocje, wgrywa do programu dany materiał. Badany konsument, obserwowany przez kamerę, otwiera link i przegląda filmik. System Xpress Engine porównuje wyraz twarzy z emocją, na którą może wskazywać. Badanie można przeprowadzać jednocześnie u wielu osób, dzięki czemu szybko można zbadać, czy reklama jest skuteczna. Quantum Lab Poland zapewnia, że metoda skanowania przez platformę emocji jest skuteczniejsza niż eye-tracking, ze względu na to, że rejestruje on jedynie ruch gałek ocznych, a patrzenie na reklamę nie gwarantuje, że podoba się ona widzowi.

Z czasem skanowanie przez komputer naszych stanów emocjonalnych będzie wykorzystywane w innych dziedzinach: – Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli rozwinąć narzędzie tak, aby znalazło zastosowanie w takich obszarach, jak medycyna, psychoterapia oraz robotyka społeczna, której celem jest budowa osobistych robotów, potrafiących analizować stany emocjonalne ludzi – dodaje Bocian.

Skanowanie emocji przez komputer umożliwia silnik Xpress Engine, z kolei system ELLEN to platforma badająca emocje. Aby badanie mogło zostać wykonane, potrzebny jest jedynie dostęp do internetu i kamera. To technologiczna przyszłość, która znajdzie zastosowanie w różnych dziedzinach życia.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Amnezja cyfrowa skutkiem nadużywania internetu Bioniczne oko – ratunek dla osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem