Eksperci alarmują: współczesny model rodzicielstwa niebezpieczny dla rozwoju dziecka

W ostatnim czasie mnoży się coraz więcej „nowoczesnych”, „przełomowych” i „odkrywczych” modeli wychowawczych. Okazuje się, że mogą być one niebezpieczne dla rozwoju dziecka.

Zdjęcie dzieci / Shutterstock

Bliskość ma znaczenie

Badania nad współczesnym rodzicielstwem przeprowadzono w Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych. Kierowała nimi Darcia Narvaez – profesor psychologii specjalizująca się w rozwoju moralnym dzieci oraz wpływie wczesnych doświadczeń życiowych na rozwój mózgu. Badaczka twierdzi, że przez nierozsądne unowocześnianie zasad wychowania dzieci cierpią, nie rozwijają się prawidłowo.

Wyniki badań pokazują, że pewne zachowania, jak np. dłuższe karmienie piersią, częste bycie w kontakcie dotykowym z dzieckiem, a także zapewnienie maluchowi wielu dorosłych opiekunów, wpływają pozytywnie na rozwój fizyczny i moralny dziecka.

Odpowiadanie na potrzeby pociechy wpływa na rozwój sumienia. Pozytywny dotyk uczy go empatii, kontrolowania impulsów oraz odpowiedniego reagowania w sytuacjach stresowych. Istotne jest również, jak dużo dajemy dziecku swobody, jeśli chodzi o jego naturalne odruchy. Więcej „luzu” w tej kwestii wpływa na umiejętności społeczne oraz poziom agresji. Ponadto, jeżeli dzieckiem zajmuje się więcej osób, oddziałuje to na jego poziom IQ i rozwija postawy altruistyczne.

Badaczka twierdzi, że jakość życia młodych Amerykanów uległa pogorszeniu. Widać to szczególnie, jeśli spojrzymy wstecz, do okresu sprzed 50 lat. Obecnie mnóstwo dzieci ma ograniczony kontakt ze swoimi rodzicami, szczególnie ten dotykowy. Maluchy częściej przebywają w wózkach czy fotelikach samochodowych niż w ramionach rodziców. Tylko 15 proc. matek karmi dziecko piersią przez rok, ograniczane są jego naturalne odruchy i potrzeby. Maluchy są izolowane w swoich pokojach. Efekt? Więcej przypadków depresji, agresywnych zachowań i wykroczeń wśród dzieci i młodzieży. Poza tym młodzi ludzie nie są empatyczni i częściej łamią ogólnie przyjęte zasady moralne.
Psycholog zaznacza też, że nie tylko rodzice mają duży wpływ na wychowanie dziecka, ale również nauczyciele, wychowawcy, członkowie rodziny.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Słuchanie ulubionej muzyki przyspiesza regenerację organizmu po operacji Sprawdzanie służbowej poczty po godzinach szkodzi zdrowiu! Stworzono olej, który może być stosowany aż 80 razy Pikantne jedzenie przedłuża życie? Niebezpieczny upał – chroń głowę przed słońcem Owoce i warzywa są coraz słodsze, a przez to mniej zdrowe Czy wiesz, co możesz złapać na plaży? Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu