Młodzieńcza miłość gwarancją zdrowia na starość

Każdy z nas pamięta swoją pierwszą, wielką, romantyczną miłość, która – choć miała być tą jedyną i wieczną – skończyła się równie burzliwie, jak się narodziła. W ostatnim czasie naukowcy udowodnili, że złamane przed laty serce ma swoje dobre strony.

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Najnowsze badania amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego i tamtejszego Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka dowodzą, że osoby, które mają za sobą romantyczne związki, są w o wiele mniejszym stopniu narażone na problemy zdrowotne niż te, które nigdy nie zaznały takiego uczucia. Naukowcy podkreślają, że nie chodzi tu o liczbę tego typu relacji, a o intensywność więzi łączących zakochanych.

Romantyczna miłość doznana w okresie dojrzewania wiąże się, zdaniem ekspertów, z mniejszym ryzykiem wystąpienia depresji. Typ Romea czy Julii lepiej radzi sobie ponadto z różnego typu lękami, a dodatkowo rzadziej popada w sidła nałogów. Tezę potwierdzają badania przeprowadzone na uniwersytecie w Denver, podczas którego 100 kobiet i 100 mężczyzn z podobnymi doświadczeniami przez dziewięć lat poddawano skrupulatnej obserwacji.

Naukowcy brali pod uwagę ich kondycję psychiczną – umiejętność radzenia sobie z cierpieniem, poziom agresji i wycofania społecznego, skłonność do zachowań przestępczych czy impulsywność. Zespół zwracał baczną uwagę, na jak wiele wsparcia uczestnicy testów mogą liczyć ze strony swojego nastoletniego partnera. Okazało się, że osoby będące w satysfakcjonujących, szczęśliwych związkach mają lepsze zdolności psychospołeczne niż te, których relacje były raczej przeciętne.

Warto zaznaczyć, że w opinii ekspertów rodzice, którzy tak często zacięcie bronią swoje dzieci przed wdaniem się w tak zaawansowane kontakty, powinni raczej wspierać ich działania. Dzięki temu wspomogą mentalny rozwój swoich pociech. Co więcej, unikną rozluźnienia łączących ich z nimi więzi, co tak często jest konsekwencją randkowych zakazów. Matki szanujące autonomię nastolatka cieszą się dodatkowo większym zaufaniem i szacunkiem.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Eksperci alarmują: współczesny model rodzicielstwa niebezpieczny dla rozwoju dziecka Słuchanie ulubionej muzyki przyspiesza regenerację organizmu po operacji Sprawdzanie służbowej poczty po godzinach szkodzi zdrowiu! Stworzono olej, który może być stosowany aż 80 razy Pikantne jedzenie przedłuża życie? Niebezpieczny upał – chroń głowę przed słońcem Owoce i warzywa są coraz słodsze, a przez to mniej zdrowe Czy wiesz, co możesz złapać na plaży? Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny