Jak seks wpływa na kontakty z rówieśnikami?

Posiadanie przyjaciół jest bardzo ważne dla każdego nastolatka. Okazuje się, że można zdobyć (lub stracić) przychylność grupy rówieśniczej dzięki... kontaktom seksualnym. Chłopcy, którzy uprawiają seks, zyskują w oczach kolegów, ale dziewczęta mogą w ten sposób stracić przyjaciół.

Zdjęcie nastolatków / Shutterstock

Jak stracić przyjaciół?

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii wzięli pod lupę nastolatki w wieku od 11 do 16 lat z 28 różnych środowisk. Okazało się, że dziewczęta uprawiające seks, tracą przez to znajomych, a te, które stronią od kontaktów seksualnych zyskują w oczach rówieśników.

Zupełnie inaczej jest w przypadku młodych chłopców. Jeśli nie uprawiają seksu, nie mają zbyt wielu znajomych. Przyznanie do tego, że nie są już prawiczkami, sprawia, że są bardziej lubiani.
Socjologowie odkryli, że dziewczynki po ujawnieniu tego, że są aktywne seksualnie traciły aż 45 proc. akceptacji rówieśników. Z kolei wśród chłopców poziom akceptacji rówieśniczej rósł wtedy aż o 88 proc. Co ciekawe, po przyznaniu się do seksu, młode dziewczęta traciły zarówno w oczach chłopców, jak i dziewczynek. Z kolei chłopcy stroniący od wczesnych kontaktów seksualnych byli negatywnie postrzegani tylko przez innych młodych mężczyzn, ale nie dziewczęta.

Stereotypy wciąż żywe

Ujawnienie informacji o życiu intymnym ma więc duży wpływ na wielkość grupy znajomych, ale nie tylko. Dane zebrane przez amerykańskich socjologów potwierdzają również stereotypy dotyczące mężczyzn i kobiet. Od mężczyzn oczekuje się, że będą aktywni seksualnie i będą mieć wiele partnerek. Ogólnie przyjęte standardy zachowań są dużo surowsze dla kobiet – wstrzemięźliwość seksualna odbierana jest jako atut. W naszej kulturze kobietom wciąż przypisywana jest rola strażniczki domowego ogniska. Kobieta może być ukarana za takie samo zachowanie, za które mężczyzna zostanie nagrodzony.

Na podstawie tych badań naukowcy potwierdzili, że pomimo wielu zmian obyczajowych i kulturowych, wciąż mamy do czynienia z podwójnymi standardami w ocenie zachowań seksualnych dla kobiet i mężczyzn. Jak się okazuje, nawet młodzi ludzie nie są wolni od uprzedzeń i stereotypów.

Zobacz również: Gdy kobieta nie ma ochoty na seks

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pikantne SMS-y receptą na udany związek Niebezpieczne pocałunki – zobacz, co ci grozi, gdy całujesz się z wieloma partnerami Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV Badanie krwi powie, kiedy nadejdzie menopauza Tusza przeszkadza cieszyć się seksem Brak ochoty na seks to wyższe ryzyko impotencji w przyszłości Niski testosteron i impotencja to większe ryzyko dla serca Młodzi ludzie są zdania, że stosunek oralny to nie seks Opalanie wzmaga popęd płciowy u mężczyzn Jak czują mężczyźni? Seks w młodym wieku zwiększa ryzyko raka szyjki macicy Małżeństwo dobre dla ciała i ducha Viagra dla kobiet Pigułki zwiększające popęd seksualny u kobiet Prezerwatywy popularne tak samo jak pigułki Mocny wzwód daje szczęście