Niedobór witaminy D grozi stwardnieniem rozsianym?
KORNELIA RAMUSIEWICZ • dawno temuNaukowcy z Uniwersytetu McGill w Kanadzie porównali DNA kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Europy. Okazało się, że mieszkańcy państw, w których panuje cieplejszy klimat, mają większe predyspozycje genetyczne do produkcji witaminy D. Ponadto wykazano, że wrodzona skłonność do jej niedoboru zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na stwardnienie rozsiane.
Czy niedobór witaminy D może mieć wpływ na rozwój SM?
Według Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego na SM choruje w Polsce około 40 tys. osób. Jest to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego, która prowadzi do niepełnosprawności. Leczenie SM zmniejsza jego objawy. Nadal jest to jednak choroba nieuleczalna. Czy możemy się przed nią uchronić?
Kanadyjscy badacze nadal ustalają, jaki związek istnieje pomiędzy poziomem witaminy D, a występowaniem stwardnienia rozsianego. Jednak dane epidemiologiczne potwierdzają, że w państwach o mniejszym nasłonecznieniu zapadalność na SM jest wyższa niż w państwach bardzo nasłonecznionych. Badania potwierdziły również, że osoby, które mają niedobór witaminy D, są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby niż osoby z prawidłowym poziomem tej witaminy w organizmie. Osoby, u których genetyka sprawia niedobór witaminy D, której nie są w stanie czerpać jej ani z promieni słonecznych, ani z produktów spożywczych, powinny przyjmować odpowiednie suplementy i muszą być objęte szczególną opieką lekarską.
Witamina D chroni nasz układ kostny
Witamina D wpływa na prawidłowy rozwój i mineralizację kości oraz reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie. Jej niedobór może prowadzić do upośledzenia mineralizacji kości, co powoduje, że narażone są na różne choroby. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego dochodzi do biosyntezy cholekalcyferolu z 7-dehydrocholesterolu w skórze, a więc produkcji witaminy D. Na jej poziom wpływa również dieta – najwięcej znajdziemy jej w rybach, jajach, produktach mlecznych i olejach roślinnych.
Kanadyjczycy planują kolejne badania, które mają przynieść odpowiedź na to, czy suplementacja witaminy D przeciwdziała wystąpieniu stwardnienia rozsianego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze