Niedobór witaminy D grozi stwardnieniem rozsianym?

Naukowcy z Uniwersytetu McGill w Kanadzie porównali DNA kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Europy. Okazało się, że mieszkańcy państw, w których panuje cieplejszy klimat, mają większe predyspozycje genetyczne do produkcji witaminy D. Ponadto wykazano, że wrodzona skłonność do jej niedoboru zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na stwardnienie rozsiane.

Zdjęcie witaminy D / Shutterstock

Czy niedobór witaminy D może mieć wpływ na rozwój SM?

Według Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego na SM choruje w Polsce około 40 tys. osób. Jest to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego, która prowadzi do niepełnosprawności. Leczenie SM zmniejsza jego objawy. Nadal jest to jednak choroba nieuleczalna. Czy możemy się przed nią uchronić?

Kanadyjscy badacze nadal ustalają, jaki związek istnieje pomiędzy poziomem witaminy D, a występowaniem stwardnienia rozsianego. Jednak dane epidemiologiczne potwierdzają, że w państwach o mniejszym nasłonecznieniu zapadalność na SM jest wyższa niż w państwach bardzo nasłonecznionych. Badania potwierdziły również, że osoby, które mają niedobór witaminy D, są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby niż osoby z prawidłowym poziomem tej witaminy w organizmie. Osoby, u których genetyka sprawia niedobór witaminy D, której nie są w stanie czerpać jej ani z promieni słonecznych, ani z produktów spożywczych, powinny przyjmować odpowiednie suplementy i muszą być objęte szczególną opieką lekarską.

Witamina D chroni nasz układ kostny

Witamina D wpływa na prawidłowy rozwój i mineralizację kości oraz reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie. Jej niedobór może prowadzić do upośledzenia mineralizacji kości, co powoduje, że narażone są na różne choroby. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego dochodzi do biosyntezy cholekalcyferolu z 7-dehydrocholesterolu w skórze, a więc produkcji witaminy D. Na jej poziom wpływa również dieta – najwięcej znajdziemy jej w rybach, jajach, produktach mlecznych i olejach roślinnych.

Kanadyjczycy planują kolejne badania, które mają przynieść odpowiedź na to, czy suplementacja witaminy D przeciwdziała wystąpieniu stwardnienia rozsianego.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Czujesz nieprzyjemny zapach? E-nos powie ci, co jest jego źródłem Uczucie wdzięczności sprawia, że jemy więcej słodyczy Naukowcy opracowali żel, który łagodzi stany zapalne w jelitach Religia lepsza dla psychiki niż sport i wolontariat Przełom w diagnostyce raka trzustki! Wystarczy tylko badanie moczu? Coca-cola jak heroina – zobacz, jak naprawdę wpływa na nasz organizm Sok z tego owocu może uchronić cię przed kacem Te 4 kroki mogą nawet o połowę zmniejszyć ryzyko niewydolności serca Tłusty – szósty smak? Wynaleziono lek, który może opóźnić postęp choroby Alzheimera nawet o 30 procent Jesteś bilingwistą? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że jesteś bystrzakiem! Myślisz, że możesz przechytrzyć komary? Naukowcy udowadniają, w jak wielkim jesteś błędzie Odkryj zielony eliksir życia i zatrzymaj zdrowie na dłużej Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca