Samobójstwa u chorych na depresję można przewidzieć

Naukowcy odkryli schemat zachowań, który często poprzedza próby samobójcze u pacjentów z depresją. Ryzykowne zachowania, pobudzenie i impulsywność to znaki ostrzegawcze, które powinny wzbudzić nasz niepokój.
Samobójcy z depresją
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że każdego roku dochodzi do ponad 800 000 samobójstw na świecie. W 2014 roku w Polsce ponad 6 000 osób pozbawiło się życia. To poważny międzynarodowy problem, zwłaszcza że próby samobójcze podejmują najczęściej młodzi ludzie oraz nastolatkowie. Potrzebne są więc skuteczne metody zapobiegawcze.
Naukowcy zrzeszeni w European College of Neuropsychopharmacology przeprowadzili szerokie badanie nad związkiem depresji z samobójstwem. W teście wzięło udział 2811 pacjentów z depresją, spośród których 628 miało za sobą próby samobójcze.
Każdy uczestnik badania odbył rozmowę z psychiatrą. Badacze wzięli też pod uwagę rodzinną historię chorób, obecne i wcześniejsze metody leczenia oraz inne parametry. Naukowcy zwracali szczególną uwagę na zachowania osób, które w przeszłości próbowały pozbawić się życia i porównywali je z zachowaniami osób chorych na depresję, które nie miały historii prób samobójczych.
Okazało się, że próby odebrania sobie życia często poprzedza stały schemat zachowań. Aż 40 proc. osób z depresją, które chciały popełnić samobójstwo, wcześniej cierpiało na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.
Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać
Znaki ostrzegawcze u chorych na depresję
Co to oznacza? Osoby te są chore na depresję, ale równocześnie obserwuje się u nich objawy ekscytacji i manii. Naukowcy wykazali, że istnieje kilka zachowań, które u pacjentów z depresją zwiększają ryzyko podjęcia próby samobójczej nawet o 50 proc.
Jakie to zachowania? Przede wszystkim ryzykowne, czyli np. nieostrożne prowadzenie samochodu czy rozwiązłość seksualna. Niepokój powinno wzbudzić również nadmierne pobudzenie psychoruchowe, przejawiające się jako szybkie chodzenie po pokoju, ściskanie dłoni, zdejmowanie i ponowne nakładanie ubrań i inne niecodzienne zachowania. Osoby te są też bardzo impulsywne – nie myślą o późniejszych konsekwencjach swoich zachowań, działają bez zastanowienia.
Doniesienia badaczy są bardzo cenne dla lekarzy zajmujących się osobami chorymi na depresję. Zwrócenie uwagi na te symptomy może zmniejszyć liczbę prób samobójczych i przyczynić się do redukcji przerażających statystyk. To też wskazówki dla wszystkich, którzy martwią się o swoich bliskich zmagających się z depresją – dzięki wiedzy o tym, że „huśtawki nastrojów” często poprzedzają samobójstwo, można być bardziej czujnym i zapobiec tragedii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze