Samobójstwa u chorych na depresję można przewidzieć

Naukowcy odkryli schemat zachowań, który często poprzedza próby samobójcze u pacjentów z depresją. Ryzykowne zachowania, pobudzenie i impulsywność to znaki ostrzegawcze, które powinny wzbudzić nasz niepokój.

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Samobójcy z depresją

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że każdego roku dochodzi do ponad 800 000 samobójstw na świecie. W 2014 roku w Polsce ponad 6 000 osób pozbawiło się życia. To poważny międzynarodowy problem, zwłaszcza że próby samobójcze podejmują najczęściej młodzi ludzie oraz nastolatkowie. Potrzebne są więc skuteczne metody zapobiegawcze.

Naukowcy zrzeszeni w European College of Neuropsychopharmacology przeprowadzili szerokie badanie nad związkiem depresji z samobójstwem. W teście wzięło udział 2811 pacjentów z depresją, spośród których 628 miało za sobą próby samobójcze.

Każdy uczestnik badania odbył rozmowę z psychiatrą. Badacze wzięli też pod uwagę rodzinną historię chorób, obecne i wcześniejsze metody leczenia oraz inne parametry. Naukowcy zwracali szczególną uwagę na zachowania osób, które w przeszłości próbowały pozbawić się życia i porównywali je z zachowaniami osób chorych na depresję, które nie miały historii prób samobójczych.

Okazało się, że próby odebrania sobie życia często poprzedza stały schemat zachowań. Aż 40 proc. osób z depresją, które chciały popełnić samobójstwo, wcześniej cierpiało na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Znaki ostrzegawcze u chorych na depresję

Co to oznacza? Osoby te są chore na depresję, ale równocześnie obserwuje się u nich objawy ekscytacji i manii. Naukowcy wykazali, że istnieje kilka zachowań, które u pacjentów z depresją zwiększają ryzyko podjęcia próby samobójczej nawet o 50 proc.

Jakie to zachowania? Przede wszystkim ryzykowne, czyli np. nieostrożne prowadzenie samochodu czy rozwiązłość seksualna. Niepokój powinno wzbudzić również nadmierne pobudzenie psychoruchowe, przejawiające się jako szybkie chodzenie po pokoju, ściskanie dłoni, zdejmowanie i ponowne nakładanie ubrań i inne niecodzienne zachowania. Osoby te są też bardzo impulsywne – nie myślą o późniejszych konsekwencjach swoich zachowań, działają bez zastanowienia.

Doniesienia badaczy są bardzo cenne dla lekarzy zajmujących się osobami chorymi na depresję. Zwrócenie uwagi na te symptomy może zmniejszyć liczbę prób samobójczych i przyczynić się do redukcji przerażających statystyk. To też wskazówki dla wszystkich, którzy martwią się o swoich bliskich zmagających się z depresją – dzięki wiedzy o tym, że „huśtawki nastrojów” często poprzedzają samobójstwo, można być bardziej czujnym i zapobiec tragedii.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Niedobór witaminy D grozi stwardnieniem rozsianym? Czujesz nieprzyjemny zapach? E-nos powie ci, co jest jego źródłem Uczucie wdzięczności sprawia, że jemy więcej słodyczy Naukowcy opracowali żel, który łagodzi stany zapalne w jelitach Religia lepsza dla psychiki niż sport i wolontariat Przełom w diagnostyce raka trzustki! Wystarczy tylko badanie moczu? Coca-cola jak heroina – zobacz, jak naprawdę wpływa na nasz organizm Sok z tego owocu może uchronić cię przed kacem Te 4 kroki mogą nawet o połowę zmniejszyć ryzyko niewydolności serca Tłusty – szósty smak? Wynaleziono lek, który może opóźnić postęp choroby Alzheimera nawet o 30 procent Jesteś bilingwistą? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że jesteś bystrzakiem! Myślisz, że możesz przechytrzyć komary? Naukowcy udowadniają, w jak wielkim jesteś błędzie Odkryj zielony eliksir życia i zatrzymaj zdrowie na dłużej Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów