Naukowcy stworzyli mobilną aplikację, która ułatwi funkcjonowanie dzieci dotkniętych autyzmem

Badacze z Politechniki Gdańskiej we współpracy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku stworzyli mobilną aplikację, która ułatwi terapię dzieci z autyzmem.

 Zdjęcie dziecka / Shutterstock

Zdjęcie dziecka / Shutterstock

Autyzm dziecięcy to zaburzenie rozwoju i prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które powoduje utrudnienia w budowaniu relacji z innymi, zaburzenia w komunikowaniu uczuć, zubożenie zachowań oraz trudności w odbieraniu wrażeń zmysłowych. Do tej pory terapia dzieci dotkniętych autyzmem polegała głównie na technikach opartych na planach aktywności, w których chory dostawał dokładny opis, jak wykonywać poszczególne, codzienne czynności (np. ubieranie się, higiena). Instrukcja sporządzona była w formie papierowej, zdarzało się, że jedna opisana czynność mieściła się w jednym segregatorze, co znacznie utrudniało pracę nauczycieli oraz przysparzało problemów osobom, dla których była przeznaczona. Stworzona przez gdańskich naukowców aplikacja, znacznie ułatwi terapię dzieci dotkniętych tym schorzeniem. Istotne przy leczeniu autyzmu jest wytworzenie schematów pewnych działań, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie dziecka.

Aplikacja została wyposażona w prosty w obsłudze interfejs, bez nadmiaru kolorów, animacji, grafik i przycisków, które mogłyby dodatkowo rozpraszać autystyczne dziecko. Przeznaczona jest na urządzenia z systemem Android, co umożliwia korzystanie z niej także poza ośrodkiem terapeutycznym. Program służy do tworzenia planu aktywności dziecka, pokazuje poziom jego realizacji i umożliwia terapeucie kontrolę poczynań pacjenta. Aplikacja jest bezpłatna, a obecnie testują ją podopieczni gdańskiego Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka.

Oprogramowanie stworzyli studenci Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem dr inż. Agnieszki Lewandowskiej, we współpracy z zespołem z Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, kierowanym przez dr Annę Budzińską i dr Iwonę Rutę-Sominkę. Aplikację podzielono na dwie części: pierwszą, przeznaczoną dla dziecka, która wyświetla plan i przebieg jego realizacji oraz drugą – dla terapeutów, którzy tworzą i modyfikują plan. Dodatkowo, program umożliwia dzielenie się swoimi planami z innymi terapeutami, a specjalna blokada powoduje, że dziecko nie ma możliwości przejścia do wykonywania kolejnej czynności, zanim nie wykona zadania, które aktualnie mu się wyświetla.

Oprogramowanie w prosty sposób wykorzystuje potencjał urządzeń mobilnych. Już wkrótce aplikacja przeznaczona dla dzieci z autyzmem będzie ogólnodostępna, dzięki czemu swobodnie będzie można korzystać z niej w domu, szkole czy ośrodku terapeutycznym.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Komputer wie, co czujesz. Czy to możliwe? Amnezja cyfrowa skutkiem nadużywania internetu Bioniczne oko – ratunek dla osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty