Ile lat ma twoje serce?
Stare przysłowie mówi, że wiek to tylko liczba, a my mamy tyle lat, na ile się czujemy. Okazuje się jednak, że choć duchem czujemy się młodzi, to możemy mieć takie problemy z sercem, jakie dotykają osoby starsze. Dlaczego? Ponieważ wiek naszego serca odbiega od naszej metryki.
Badania nad wiekiem serca
Amerykanie przeprowadzili badania, które miały sprawdzić, w jakim wieku są nasze serca. Wyniki były zaskakujące: wiek naszego serca diametralnie różni się od wieku naszego ciała. Według raportu amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom większość z nas ma serce starsze niż wskazywałaby na to metryka. Wiek serca przeciętnego Amerykanina jest o prawie 8 lat wyższy niż wiek rzeczywisty. Eksperci doszli do takich wniosków, analizując stan zdrowia i styl życia badanego: czy jest otyły, czy pali papierosy, czy ma problemy z ciśnieniem lub choruje na cukrzycę. Badania wyjaśniają, dlaczego tak wiele osób umiera młodo przez choroby związane z układem krążenia, jak np. zawał serca, zator.
Jak odmłodzić nasze serce?
Choroby serca to główna przyczyna zgonów na świecie. W 2010 r. choroba niedokrwienna serca była przyczyną 76,5 zgonów na 100 000 mieszkańców Unii Europejskiej (dane wg Eurostat Statistic Explained). W 2012 roku choroby serca były główną przyczyną zgonów na świecie, zabijając 17,5 mln osób. W USA i Wielkiej Brytanii jeden na cztery zgony spowodowane były chorobami serca.
W większości przypadków można zapobiec tragedii, prowadząc zdrowy styl życia – stosując odpowiednią dietę, bogatą w warzywa i owoce, uprawiając sport, a także wystrzegając się używek. Samo wyeliminowanie palenia papierosów pozwoliłoby zredukować liczbę schorzeń układu krążenia o 30–40 proc. Regularna aktywność fizyczna może obniżyć ryzyko schorzeń serca nawet o 50 proc., natomiast 20 proc. chorób serca ma związek z dietą ubogą w wartościowe składniki odżywcze.
Choć od lat lekarze apelują, by prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia, bo tylko to jest w stanie ustrzec nas od degeneracyjnych dla układu krążenia chorób, to liczba zgonów spowodowanych chorobami serca wciąż rośnie. Być może problem tkwi w stresie, który powoduje, że nie dbamy o naszą dietę, nie wysypiamy się oraz chętniej sięgamy po papierosy czy alkohol. Dlatego też powinniśmy uświadomić sobie, co szkodzi, a co wpływa pozytywnie na nasze serce. Dobra informacja jest taka, że serce można odmłodzić, wystarczy stosować się do zaleceń lekarzy i zmienić swój styl życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze