Ile lat ma twoje serce?

Stare przysłowie mówi, że wiek to tylko liczba, a my mamy tyle lat, na ile się czujemy. Okazuje się jednak, że choć duchem czujemy się młodzi, to możemy mieć takie problemy z sercem, jakie dotykają osoby starsze. Dlaczego? Ponieważ wiek naszego serca odbiega od naszej metryki.

 Zdjęcie mężczyzny  / Shutterstock

Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

Badania nad wiekiem serca

Amerykanie przeprowadzili badania, które miały sprawdzić, w jakim wieku są nasze serca. Wyniki były zaskakujące: wiek naszego serca diametralnie różni się od wieku naszego ciała. Według raportu amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom większość z nas ma serce starsze niż wskazywałaby na to metryka. Wiek serca przeciętnego Amerykanina jest o prawie 8 lat wyższy niż wiek rzeczywisty. Eksperci doszli do takich wniosków, analizując stan zdrowia i styl życia badanego: czy jest otyły, czy pali papierosy, czy ma problemy z ciśnieniem lub choruje na cukrzycę. Badania wyjaśniają, dlaczego tak wiele osób umiera młodo przez choroby związane z układem krążenia, jak np. zawał serca, zator.

Jak odmłodzić nasze serce?

Choroby serca to główna przyczyna zgonów na świecie. W 2010 r. choroba niedokrwienna serca była przyczyną 76,5 zgonów na 100 000 mieszkańców Unii Europejskiej (dane wg Eurostat Statistic Explained). W 2012 roku choroby serca były główną przyczyną zgonów na świecie, zabijając 17,5 mln osób. W USA i Wielkiej Brytanii jeden na cztery zgony spowodowane były chorobami serca.

W większości przypadków można zapobiec tragedii, prowadząc zdrowy styl życia – stosując odpowiednią dietę, bogatą w warzywa i owoce, uprawiając sport, a także wystrzegając się używek. Samo wyeliminowanie palenia papierosów pozwoliłoby zredukować liczbę schorzeń układu krążenia o 30–40 proc. Regularna aktywność fizyczna może obniżyć ryzyko schorzeń serca nawet o 50 proc., natomiast 20 proc. chorób serca ma związek z dietą ubogą w wartościowe składniki odżywcze.

Choć od lat lekarze apelują, by prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia, bo tylko to jest w stanie ustrzec nas od degeneracyjnych dla układu krążenia chorób, to liczba zgonów spowodowanych chorobami serca wciąż rośnie. Być może problem tkwi w stresie, który powoduje, że nie dbamy o naszą dietę, nie wysypiamy się oraz chętniej sięgamy po papierosy czy alkohol. Dlatego też powinniśmy uświadomić sobie, co szkodzi, a co wpływa pozytywnie na nasze serce. Dobra informacja jest taka, że serce można odmłodzić, wystarczy stosować się do zaleceń lekarzy i zmienić swój styl życia.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Nie wysypiasz się? Jesteś bardziej narażony na infekcję! Masz problemy ze snem? Przeprowadź się nad morze Młodzieńcza miłość gwarancją zdrowia na starość Eksperci alarmują: współczesny model rodzicielstwa niebezpieczny dla rozwoju dziecka Słuchanie ulubionej muzyki przyspiesza regenerację organizmu po operacji Sprawdzanie służbowej poczty po godzinach szkodzi zdrowiu! Stworzono olej, który może być stosowany aż 80 razy Pikantne jedzenie przedłuża życie? Niebezpieczny upał – chroń głowę przed słońcem Owoce i warzywa są coraz słodsze, a przez to mniej zdrowe Czy wiesz, co możesz złapać na plaży? Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować