Co zwiększa wytrzymałość i daje motywację podczas treningu?

Randka, wesele najlepszego przyjaciela, nowa sukienka a może bikini? Jeśli myślisz, że czynniki zewnętrzne zwiększają twoją motywację, dając ci prawdziwego kopa podczas treningów – jesteś w wielkim błędzie.

 Zdjęcie kobiety  / Shutterstock

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Jogging na haju

O tym, że bieganie sprawia radość, wiemy nie od dzisiaj. Chcesz poczuć niezwykły przypływ energii, wolność i cieszyć się świetnym samopoczuciem – zacznij biegać – to pewne, ale pełnia pozytywnych emocji, jakich dostarcza nam poranny jogging, to nie tylko zasługa endorfin. Uczucie wszechogarniającego nasz organizm szczęścia, silnej motywacji, która zwiększa naszą wytrzymałość, jest również spowodowane przez dopaminę – główny neuroprzekaźnik z grupy katecholamin wydzielany w naszym mózgu, nazywany bardzo często cząsteczką szczęścia i motywacji – oraz leptynę – hormon sytości. Informację tę potwierdzają badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytety Montrealskiego.

Wszystkiemu winne hormony

Leptyna – białko produkowane przez tkankę tłuszczową – pozwala kontrolować uczucie sytości – zmniejsza ilość spożycia pokarmu, a także zwiększa zużycie energii, czyli spalanie tłuszczu. Niskie stężenie leptyny we krwi zwiększa ochotę na jedzenie, wysokie hamuje.

Stephanie Fulton, profesor Katedry Żywienia Uniwersytetu Montrealskiego, zaznacza jednak, że leptyna odgrywa również ogromną rolę w procesie zwiększania motywacji związanym z poszukiwaniem pożywienia. Sygnały, które wysyła nasz mózg – te dotyczące jedzenia oraz wysiłku fizycznego – są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Przyjmuje się, że zdolność do utrzymywania wysokiej wydolności podczas biegu u ssaków, a zwłaszcza u człowieka, ewoluowała z potrzeby zwiększenia szans w walce o zdobycie pożywienia.

Wyniki przeprowadzonego badania także sugerują, że leptyna odgrywa kluczową rolę zarówno w procesie regulacji równowagi energetycznej w organizmie, jak również zwiększa ochotę na zachowania, które pozwalają metabolizmowi „uzyskać poczucie satysfakcji”, m.in. zdobyć pożywienie.

Badaniu zostały poddane dwie grupy myszy biegających na kołowrotku w klatkach. Jedna grupa gryzoni została poddana genetycznej modyfikacji polegającej na wstrzymaniu aktywności cząsteczki STAT3 – wielofunkcyjnego białka aktywowanego przez leptynę. Białka te są aktywatorem transkrypcji 3, znajdującej się w neuronach syntezy dopaminy w mózgu. Zablokowanie aktywności tego białka w mózgu sprawiło, że przebadane myszy zaczęły tyć, objadać się, chorować na cukrzycę, a nawet stawały się bezpłodne.

Myszy, u których cząsteczka nie została zablokowana, były mniej aktywne, ponieważ leptyna aktywowała białko STAT3, tym samym sygnalizując, że zapasy w organizmie są na tyle wystarczające, że nie trzeba szukać pożywienia – wyjaśnia Maria Fernanda Fernandes, jeden z autorów badania.

Na pytanie, czy leptyna jest ważna w procesie zwiększania motywacji, który podnosi wydolność organizmu u ludzi, naukowcy odpowiadają twierdząco – im niższe poziomy leptyny, tym lepsza wydajność. Badacze spekulują również, że niski poziom leptyny u ludzi może zwiększać ich motywację do ćwiczeń i tym samym zwiększa możliwość uzyskania uczucia euforii podczas biegania – uczucia podobnego do narkotycznego haju.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Samobójstwa u chorych na depresję można przewidzieć Niedobór witaminy D grozi stwardnieniem rozsianym? Czujesz nieprzyjemny zapach? E-nos powie ci, co jest jego źródłem Uczucie wdzięczności sprawia, że jemy więcej słodyczy Naukowcy opracowali żel, który łagodzi stany zapalne w jelitach Religia lepsza dla psychiki niż sport i wolontariat Przełom w diagnostyce raka trzustki! Wystarczy tylko badanie moczu? Coca-cola jak heroina – zobacz, jak naprawdę wpływa na nasz organizm Sok z tego owocu może uchronić cię przed kacem Te 4 kroki mogą nawet o połowę zmniejszyć ryzyko niewydolności serca Tłusty – szósty smak? Wynaleziono lek, który może opóźnić postęp choroby Alzheimera nawet o 30 procent Jesteś bilingwistą? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że jesteś bystrzakiem! Myślisz, że możesz przechytrzyć komary? Naukowcy udowadniają, w jak wielkim jesteś błędzie Odkryj zielony eliksir życia i zatrzymaj zdrowie na dłużej Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci