Akupunktura lekiem na nadciśnienie

Akupunktura to starożytna chińska metoda leczenia, polegająca na nakłuwania skóry igłami w odpowiednich punktach. Najczęściej wykorzystuje się ją do terapii chronicznego bólu czy napięcia mięśniowego. Najnowsze wyniki badań wskazują, że akupunktura może być też skutecznym sposobem na nadciśnienie.

Zdjęcie igieł / Shutterstock

Igły na nadciśnienie

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine zbadali, jak akupunktura wpływa na poziom ciśnienia krwi u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. W eksperymencie wzięło udział 65 pacjentów, którzy nie przyjmowali żadnych środków farmakologicznych do leczenia swojej przypadłości. Uczestników podzielono na 2 grupy.

  1. U pierwszej zastosowano elektroakupunkturę na punktach znajdujących się na nadgarstkach oraz pod kolanami. Aż 70 proc. pacjentów zauważyło spadek ciśnienia krwi, a efekty utrzymywały się ponad miesiąc. Zauważano również, że zmniejszyło się stężenie noradrenaliny – hormonu odpowiedzialnego za zwężenia naczyń krwionośnych i podwyższone ciśnienie.

  2. Druga grupa również była leczona elektroakupunkturą, ale igły wbijano w inne miejsca – przedramiona oraz łydki. Co ciekawe, u tych pacjentów nie odnotowano takich spadków ciśnienia, jak u pierwszej grupy.

Okazuje się więc, że akupunktura jest skutecznym lekiem na nadciśnienie, ale musi być odpowiednio stosowana.

Tajemnicza akupunktura

Akupunktura od wielu lat jest przedmiotem badań. Chińska metoda leczenia ma grono entuzjastów, ale coraz częściej znajduje również poklask w szerszym gronie i bywa uznawana za uzupełnienie tradycyjnej medycyny.

Głównym celem akupunktury jest przywrócenie organizmowi równowagi, co pomaga w łagodzeniu dolegliwości fizycznych i psychicznych. Aby było to możliwe, należy punkty na ciele (tzw. meridiany) nakłuwać igłami. Poprzez to stymulowane są nerwy, a w organizmie uwalniają się związki chemiczne, które pozwalają na redukcję przykrych dolegliwości.

Chińską metodę leczniczą najczęściej stosuje się do łagodzenia bólów głowy, mięśni, zębów, a nawet dolegliwości miesiączkowych u kobiet. Niektóre badania sugerują nawet, że akupunktura może zwiększać aktywność mózgu.

Badacze przekonują, że terapia specjalnymi igłami może być skutecznym lekarstwem dla osób cierpiących na nadciśnienie. Należy jednak pamiętać, by w tym czasie nie przyjmować tradycyjnych leków.

Naukowcy chcą kontynuować badania, by dowiedzieć się, w jaki sposób nakłuwanie ciała pomaga na różne schorzenia. Być może już wkrótce akupunktura zastąpi część środków farmakologicznych i stanie się alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Ile lat ma twoje serce? Nie wysypiasz się? Jesteś bardziej narażony na infekcję! Masz problemy ze snem? Przeprowadź się nad morze Młodzieńcza miłość gwarancją zdrowia na starość Eksperci alarmują: współczesny model rodzicielstwa niebezpieczny dla rozwoju dziecka Słuchanie ulubionej muzyki przyspiesza regenerację organizmu po operacji Sprawdzanie służbowej poczty po godzinach szkodzi zdrowiu! Stworzono olej, który może być stosowany aż 80 razy Pikantne jedzenie przedłuża życie? Niebezpieczny upał – chroń głowę przed słońcem Owoce i warzywa są coraz słodsze, a przez to mniej zdrowe Czy wiesz, co możesz złapać na plaży? Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność