Akupunktura lekiem na nadciśnienie

Akupunktura to starożytna chińska metoda leczenia, polegająca na nakłuwania skóry igłami w odpowiednich punktach. Najczęściej wykorzystuje się ją do terapii chronicznego bólu czy napięcia mięśniowego. Najnowsze wyniki badań wskazują, że akupunktura może być też skutecznym sposobem na nadciśnienie.
Igły na nadciśnienie
Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine zbadali, jak akupunktura wpływa na poziom ciśnienia krwi u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. W eksperymencie wzięło udział 65 pacjentów, którzy nie przyjmowali żadnych środków farmakologicznych do leczenia swojej przypadłości. Uczestników podzielono na 2 grupy.
- U pierwszej zastosowano elektroakupunkturę na punktach znajdujących się na nadgarstkach oraz pod kolanami. Aż 70 proc. pacjentów zauważyło spadek ciśnienia krwi, a efekty utrzymywały się ponad miesiąc. Zauważano również, że zmniejszyło się stężenie noradrenaliny – hormonu odpowiedzialnego za zwężenia naczyń krwionośnych i podwyższone ciśnienie.
- Druga grupa również była leczona elektroakupunkturą, ale igły wbijano w inne miejsca – przedramiona oraz łydki. Co ciekawe, u tych pacjentów nie odnotowano takich spadków ciśnienia, jak u pierwszej grupy.
Okazuje się więc, że akupunktura jest skutecznym lekiem na nadciśnienie, ale musi być odpowiednio stosowana.
Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać
Tajemnicza akupunktura
Akupunktura od wielu lat jest przedmiotem badań. Chińska metoda leczenia ma grono entuzjastów, ale coraz częściej znajduje również poklask w szerszym gronie i bywa uznawana za uzupełnienie tradycyjnej medycyny.
Głównym celem akupunktury jest przywrócenie organizmowi równowagi, co pomaga w łagodzeniu dolegliwości fizycznych i psychicznych. Aby było to możliwe, należy punkty na ciele (tzw. meridiany) nakłuwać igłami. Poprzez to stymulowane są nerwy, a w organizmie uwalniają się związki chemiczne, które pozwalają na redukcję przykrych dolegliwości.
Chińską metodę leczniczą najczęściej stosuje się do łagodzenia bólów głowy, mięśni, zębów, a nawet dolegliwości miesiączkowych u kobiet. Niektóre badania sugerują nawet, że akupunktura może zwiększać aktywność mózgu.
Badacze przekonują, że terapia specjalnymi igłami może być skutecznym lekarstwem dla osób cierpiących na nadciśnienie. Należy jednak pamiętać, by w tym czasie nie przyjmować tradycyjnych leków.
Naukowcy chcą kontynuować badania, by dowiedzieć się, w jaki sposób nakłuwanie ciała pomaga na różne schorzenia. Być może już wkrótce akupunktura zastąpi część środków farmakologicznych i stanie się alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze