Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Nowy lek pomoże wykryć jaskrę na 10 lat przed pojawieniem się pierwszych objawów

Najnowsze badania brytyjskich naukowców dają nadzieję dla milionów osób, które w przyszłości mogą być narażone na rozwój tej poważnej choroby.

Jaskra to poważna choroba oczu, która dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Powstaje, gdy kanaliki odpływowe w oku zaczynają się blokować, a płyn zaczyna gromadzić się w gałce ocznej. To prowadzi do zwiększenie ciśnienia w tym narządzie i powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i z czasem nieodwracalną ślepotę.

Nie tylko jaskra

Londyńscy badacze opracowują test, który jest w stanie wykryć jaskrę na 10 lat przed pojawieniem się jej pierwszych objawów. Opiera się on na technologii, która wykrywa umierające komórki nerwowe w oku, które świadczą o początkowej fazie jaskry, ale w przyszłości mogą też identyfikować inne neurologiczne choroby na ich wczesnym etapie, takie jak alzheimer czy parkinson, które na początku swojego rozwoju charakteryzują się objawami podobnymi do jaskry.

Fluorescencyjne komórki

Test, który po raz pierwszy przeprowadzany jest na pacjentach londyńskiego Eye Hospital, wykorzystuje rodzaj związku fluorescencyjnego, który sprawia, że w oku osób zagrożonych jaskrą pojawia się charakterystyczny, jasny kolor. Dzieje się tak, ponieważ komórki, które zaczynają obumierać we wczesnej fazie jaskry, „przyciągają” zawarte w barwniku fluorescencyjnym naturalne białko o nazwie aneksyna. Przykleja się ona do umierających komórek i wytwarza światło fluorescencyjne. Światło to widoczne jest przez powszechnie stosowane optyczne urządzenia badawcze. Jeśli lekarz stwierdzi u pacjenta dużą liczbę wybarwionych komórek, jest niemal pewne, że jest on narażony na jaskrę. Wczesne wykrycie jej obecności umożliwia szybkie rozpoczęcie podawania leków hamujących rozwój choroby i ratujących zdrowe komórki przed obumarciem.

Nowy sposób wykrywania jaskry na dekadę przed pojawieniem się jej objawów wydaje się być przełomem w okulistyce. Najczęściej pierwsze objawy jaskry przechodzą niezauważane przez pacjenta, a większość jej przypadków odkrywanych jest podczas rutynowej kontroli okulistycznej, podczas której lekarz dokonuje pomiaru ciśnienia w gałce ocznej. Jednak późne wykrycie jaskry na wizycie kontrolnej może zostać poprzedzone wcześniejszym uszkodzeniem nerwu. Nowy test zdiagnozuje stan chorobowy, zanim ten da o sobie znać.

Ćwiczenia nie wpływają na rozwój jaskry

Według najnowszych badań ludzie cierpiący na jaskrę nie mają powodów, aby wymigiwać się od ćwiczeń, bojąc się o pogorszenie wzroku.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Co zwiększa wytrzymałość i daje motywację podczas treningu? Samobójstwa u chorych na depresję można przewidzieć Niedobór witaminy D grozi stwardnieniem rozsianym? Czujesz nieprzyjemny zapach? E-nos powie ci, co jest jego źródłem Uczucie wdzięczności sprawia, że jemy więcej słodyczy Naukowcy opracowali żel, który łagodzi stany zapalne w jelitach Religia lepsza dla psychiki niż sport i wolontariat Przełom w diagnostyce raka trzustki! Wystarczy tylko badanie moczu? Coca-cola jak heroina – zobacz, jak naprawdę wpływa na nasz organizm Sok z tego owocu może uchronić cię przed kacem Te 4 kroki mogą nawet o połowę zmniejszyć ryzyko niewydolności serca Tłusty – szósty smak? Wynaleziono lek, który może opóźnić postęp choroby Alzheimera nawet o 30 procent Jesteś bilingwistą? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że jesteś bystrzakiem! Myślisz, że możesz przechytrzyć komary? Naukowcy udowadniają, w jak wielkim jesteś błędzie Odkryj zielony eliksir życia i zatrzymaj zdrowie na dłużej Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba