abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego

Przerost mięśnia sercowego najczęściej dotyczy głównie jego lewej komory i nie stanowi odrębnej przypadłości, ale objaw lub konsekwencję innej choroby. Zwiększone obciążenie serca wymusza jego wzmożoną pracę, której efektem jest powiększenie się zwłaszcza lewej komory.

Potrafimy obniżać ryzyko tego powikłania oraz kontrolować w pewnym stopniu jego rozwój. Teraz pojawia się szansa na całkowite odwrócenie zmian przerostowych w sercu, nawet tych bardziej zaawansowanych.

Przerost lewej komory serca powoduje pogorszenie jej napełniania przy rozkurczu, a co za tym idzie - upośledzenie funkcji skurczowej. Serce stopniowo staje się niewydolne, nie jest bowiem w stanie z odpowiednią siłą pompować krwi do krwioobiegu dużego zasilającego większość organów w tlen i substancje odżywcze.

Najskuteczniejszymi lekami potrafiącymi zmniejszać przerost mięśnia sercowego są w tej chwili inhibitory ACE, jednak nie działają one równie dobrze w każdym przypadku.

Tymczasem bez odwrócenia zmian, nie można chorego wyleczyć.

Naukowcy na całym świecie starają się opracować lek, który będzie w stanie nie tylko zatrzymać postęp przerostu mięśnia sercowego, ale także go odwrócić. Badacze z UT Southwestern Medical Center w swoich poszukiwaniach zwrócili się w kierunku autofagocytozy.

Istnieją dowody na to, że zmiany w mięśniu sercowym powodowane między innymi zbyt wysokim ciśnieniem, wiążą się także z nasileniem się tego procesu. Badania przeprowadzone na myszach wskazały jednak także, że podanie inhibitorów HDAC może sprawić, że zmiany zaczną się cofać. I to nawet w przypadkach bardziej zaawansowanych.

Jak powiedział dr Hill, po zmniejszeniu autofagocytozy zauważono powrót mysich serc do ich normalnej wielkości. Jednocześnie zaś odzyskiwały one swoją pełną sprawność i wydolność, dzięki czemu następowało realne wyleczenie, nie zaś tylko niewielkie zmniejszenie skutków przerostu serca.

Wymagane są dalsze badania, jednak już zaobserwowane efekty wskazują jasno, że całkowite wyleczenie przerostu mięśnia sercowego jest możliwe.

źródło: EurekAlert.org

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.