abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci

Wady postawy, nieostre widzenie, psujące się zęby, kiepska kondycja - to są przypadłości, z którymi boryka się większość dzieci w naszym kraju. Nie to jest jednak najgorsze. Coraz częściej udziałem najmłodszych są choroby przewlekłe, takie jak otyłość czy nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

Stan zdrowia polskich dzieci stale się pogarsza - a profilaktyki i lekarzy brakuje.
 

Zdaniem Pani Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prof. Alicji Chybickiej, dzieci są w coraz gorszej kondycji, ponieważ zbyt mało robi się nadal dla okresowego sprawdzania ich zdrowia. Brakuje badań kontrolnych, a gabinety lekarskie ze szkół zniknęły już dawno temu. Opieka medyczna w podstawówkach czy gimnazjach praktycznie nie istnieje.

Zgodnie z danymi Naczelnej Izby Lekarskiej, w Polsce na koniec 2008 roku było ponad 7 milionów dzieci i młodzieży - a zaledwie 7500 pediatrów, którzy mieli się nimi zajmować. To zdecydowanie zbyt mało nawet już na pierwszy rzut oka. Brakuje ich jeszcze co najmniej 4000, aby system opieki nad najmłodszymi zaczął spełniać swoją rolę.

Efektem braku kadry medycznej jest zbyt późne rozpoznawanie przewlekłych chorób, które wcześniej zdiagnozowane mogą być leczone znacznie skuteczniej.

Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji może okazać się wprowadzenie większej ilości lepiej płatnych rezydentur, dzięki czemu studenci medycyny, teraz nieszczególnie zainteresowani pediatrią, być może zaczną wybierać tą właśnie specjalizację. Na razie większość lekarzy tej specjalności to ludzie po 50. roku życia - którzy systematycznie się "wykruszają" odchodząc na emerytury.

źródło: Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.