abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Dlaczego rak jajnika jest tak śmiertelny?

Każdego roku około 190 tysięcy kobiet na świecie słyszy diagnozę raka jajnika. Spośród nich aż 140 tysięcy umiera z powodu tej choroby. Najlepszym sposobem na zmniejszenie śmiertelności nowotworów jest jak najwcześniejsze wykrywanie zmian chorobowych. Niestety, rak jajnika przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Nie ma też żadnych testów umożliwiających przesiewowe badanie pod kątem obecności zmian nowotworowych. Z tych względów choroba jest na ogół wykrywana około 9 lat po pojawieniu się raka. Guz ma już wtedy zazwyczaj ponad 5 cm i przenosi się na inne organy ciała.

Naukowcy z Howard Hughes Medical Institute w Stanach Zjednoczonych postanowili zbadać postęp choroby, z nadzieją na możliwość wcześniejszego jej wykrywania. Niestety wnioski z ich ostatnich badań okazują się dość pesymistyczne. Pojawia się jednak szansa na odkrycie tzw. biomarkera, który mógłby pomóc w diagnozie raka.

Biomarkerem nazywa się w medycynie substancję, która w przypadku pojawienia się jakiejś choroby występuje w organizmie w patologicznych ilościach (jest jej o wiele za dużo lub za mało). Może to być na przykład jakiś rodzaj białka, który jest produkowany w nadmiarze, jeżeli komórki przejdą zmiany genetyczne prowadzące do rozwinięcia się nowotworu. W takim przypadku, nawet jeżeli lekarze nie znają dokładnie mechanizmu powstawania białka ani jego wpływu na nowotwór, to po samej jego obecności są w stanie rozpoznać obecność nowotworu.

Odnalezienie takiego biomarkera wydaje się największą szansą na wcześniejsze wykrywanie raka jajnika. Wyniki ostatnich badań, opublikowane w piśmie „PLoS Medicine”, wskazują bowiem na to, że nowotwór przez wiele lat pozostaje w formie ukrytej i ma bardzo małe rozmiary. Istnieje niewielka szansa wykrycia go za pomocą USG lub badań bez użycia mikroskopu.

Rak jajnika powstaje, gdy komórka jajnika lub jajowodu ulegnie mutacji genetycznej i zacznie się w niekontrolowany sposób rozrastać, przybierając formę nowotworu. Początkowo przez kilka lat nowotwór ma wielkość zaledwie kilku milimetrów. Jeżeli jest wykryty na tym etapie rozwoju, to pacjentka ma 80% szansy przeżycia choroby i zupełnego wyleczenia. Niestety, w tej fazie rak nie wykazuje żadnych symptomów. Na ogół kobiety zgłaszają się do lekarza, gdy nowotwór przybierze już formę zaawansowaną, z przerzutami na inne organy miednicy, a nawet na żołądek lub bardziej oddalone narządy ciała. W tym stadium szanse przeżycia kobiety spadają do 15%.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pozwoliły odkryć kilka nieznanych wcześniej mechanizmów rozwoju choroby:
1. Surowiczy nowotwór jajnika nie rozrasta się przez pierwsze 4 lata od pojawienia się zmian.
2. Ten rodzaj nowotworu ma początkowo około 0,3 cm średnicy i w ciągu pierwszych 4 lat nie rośnie bardziej niż do rozmiarów 0,9 cm.
3. Wiele zaawansowanych form raka pozostaje niewielkich rozmiarów (nawet mniej niż 1 cm).
4. 90% przypadków surowiczego raka jajnika w jego ukrytej fazie nie jest widoczne podczas badań bez użycia mikroskopu.
5. Rak jajnika dwukrotnie częściej rozwija się w jajowodach niż w jajnikach.
6. W późnej fazie rozwoju rak surowiczy jajnika powiększa się dwukrotnie w ciągu 2,5 miesiąca.
7. W większości przypadków nowotwór surowiczy jajnika dopiero po około 8 latach osiąga stan zaawansowany, zaś po 9 latach zostaje wykryty w badaniach diagnostycznych.
8. Aby zmniejszyć śmiertelność raka surowiczego jajnika o połowę, należy wynaleźć sposób, by wykrywać zmiany nowotworowe wielkości mniej niż 0,5 cm. W tej chwili jest to możliwe tylko za pomocą badań mikroskopowych.

Naukowcy prowadzą intensywne badania w poszukiwaniu biomarkerów, które umożliwiłyby wcześniejsze wykrywanie nowotworu. Istnieje szansa na wynalezienie prostych testów polegających na wymazie z pochwy. Jednak najpierw trzeba odkryć, jaką substancję powinny te testy wykrywać.

Źródło: Associated Content

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.